G8 odbiera nadzieję ludziom żyjącym z HIV/AIDS

afryka.org Wiadomości G8 odbiera nadzieję ludziom żyjącym z HIV/AIDS

Przywódcy najbogatszych państw świata wchodzących w skład grupy G8 zamierzają ograniczyć swoją pomoc w zakresie dostarczania leków antyretrowirusowych dla osób żyjących z HIV/AIDS. Według Zambian National AIDS Network (ZNAN) kraje uczestniczące w szczycie w Niemczech chcą pokrywać tylko 50 procent zapotrzebowania na te leki – w 2005 roku G8 zobowiązało się do pokrycia 80 procent takiego zapotrzebowania.

Oznacza to, że dostęp do leków antyretrowirusowych będzie miało tylko 6 z 12 milionów osób na całym świecie. Według przedstawicielki ONZ ds. AIDS w Afryce i dyrektor ZNAN, Elizabeth Mataka, plany redukcji pomocy ze strony G8 stanowią ogromne zagrożenie także dla Afrykańczyków żyjących z HIV/AIDS.

W praktyce oznacza to, że wiele państw, których nie stać na dotowanie leczenia HIV/AIDS, pozostawi chorych bez żadnej pomocy z racji braku odpowiednich środków na zakup leków. Zdaniem Mataki po dwóch dekadach walki z śmiercionośnym wirusem, kiedy widać pierwsze oznaki poprawy, nie można rezygnować z wsparcia osób, które wymagają odpowiedniej opieki. Co więcej te 80 procent, które dotowało G8 powinno wzrosnąć do 100 procent, tak aby wszyscy mieli dostęp do bezpłatnych leków antyretrowirusowych – twierdzi dyrektor ZNAN.

(lumi)

 Dokument bez tytułu