Fyah Keepers

afryka.org Kultura Muzyka Fyah Keepers

Ten świeży zespół jest świetnym przykładem przełamywania granic przez reggae oraz jedną z najmocniejszych manifestacji kulturalnych niezliczonej polskiej załogi na Wyspach. Ich pierwszy krajowy koncert będzie prezentacją debiutanckiego albumu, nagranego z czołowymi jamajskimi wokalistami i muzykami w Tuff Gong Studio w Kingston i miksowanej przez Sama Claytona z legendarnego Harry J. Nic nie jest niemożliwe!

Pomysł na grupę pojawił się latem 2011 roku w brytyjskim Southamption w głowach Tomasza Rożka, polskiego gitarzysty oraz miejscowego basisty Versella Gordona, do których dołączyło kolejnych dwóch polskich muzyków – Bartosz Konieczny i Maciej Markiewicz. Wkrótce na klawiszach pojawił się brytyjski Jamajczyk Will White. To on w 2013 roku wprowadził do składu swojego syna Resoterica, który wziął na siebie obowiązki wokalisty. Flow i ton głosu eksperymentującego wcześniej w hiphopie młodego wojownika idealnie wpasowały się w akordy i melodyjne pochody basowe zespołu. Tekstowy przekaz uzupełnił riddimy reggae, nad którymi pracowała grupa i w ten sposób powstały pierwsze piosenki. W 2014 roku wybrali się na wyprawę do Kingston z silnym zamiarem zarejestrowania swoich pomysłów w Tuff Gong Studio rodziny Marley. Pod kontrolą Rolanda McDermotta oraz Michaela (Boxy) Howella nagranych zostało 12 utworów. Treasure Beach na Jamajce stało się też miejscem pierwszego w historii koncertu Fyah Keepers. Zanim jeszcze zespół powrócił na Jamajkę na początku 2015 roku aby zakończyć nagrania, świat zobaczył pierwszy rezultat tej sesji – przebojowy teledysk „Praises to Jah”. Wykorzystali w nagraniach talenty lokalnych muzyków: Kirka Bennetta na perkusji (Beres Hammond, Busy Signal, Toots Hibbert itp.), Denvera Smitha na instrumentach perkusyjnych (Gentleman MTV Unplugged) oraz legendarnego saksofonisty Deana Frasera. Resoterica przy mikrofonie wsparły gwiazdy: Tarrus Riley, Iba Mahr oraz piękna Nikki Burt z ekipy Penthouse, która odpowiadała za chórki dla takich wokalistów jak Damian Marley, Mikey Spice czy Buju Banton.

Obecnie płyta Fyah Keepers miksowana jest przez Sama Claytona z Harry J Studios, a rezultaty będzie można usłyszeć podczas Ostróda Reggae Festival.

W międzyczasie kolejny teledysk do utworu „Voice of Revolution (Ostroda mix)” z udziałem Humble’a i Iba Mahra promuje festiwal, łącząc ujęcia z jamajskiej sesji oraz ubiegłorocznej Ostródy. Keep the fyah burnin – pamiętaj, ostrzegaliśmy!

Ostróda Reggae Festival

15. edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Bilety: http://www.ostrodareggae.com/bilety

 Dokument bez tytułu