Franek, rekordzista z Ghany

afryka.org Wiadomości Afryka Franek, rekordzista z Ghany

Jeżeli w niedzielnym meczu Podbeskidzie – Legia piłkarz bielszczan Frank Adu Kwame pojawi się na murawie, to zostanie tym piłkarzem z Ghany, który na boiskach Ekstraklasy rozegrał najwięcej spotkań. Jak na razie 30-letni piłkarz, który pochodzi z Kumasi, wystąpił w 48 ligowych spotkaniach jedenastki z Bielska-Białej. Debiutował 3 sierpnia 2013 roku w starciu właśnie z Legią na wyjeździe, które bielszczanie przegrali 0-4. Dotychczas nie udało mu się zdobyć gola w lidze. Może uda się w kolejnych grach?

Zanim Frank czy „Franek”, bo tak wołają na niego kibice w Bielsku-Białej, zagrał w ligowej elicie, to przez dwa late terminował w LZS Piotrówka. W sezonie 2012/13 strzelił dla III-ligowego klubu z Opolszczyzny 12 bramek, a jest przecież nominalnym lewym obrońcą.

Adu Kwame przebije pod względem liczby występów w Ekstraklasie Emmanuela Tetteha. W latach 1995-96 ten były reprezentant Ghany wystąpił w 48 ligowych meczach w barwach Lechii/Olimpii Poznań i Polonii Warszawa. Strzelił w sumie 13 bramek. To bardzo ciekawa postać. O nim i jego starszym bracie Josephie Annor Aziz, który też grał w Polsce, można przeczytać na blogu numer10.blox.pl.

Tetteh grał potem m.in. w IFK Goeteborg. Wystąpił też na Pucharze Narodów Afryki w 1998 roku.

Numer10.blox.pl przytacza historię, kiedy Tetteh, już w barwach Polonii Warszawa, przyjechał na mecz w Pucharze Polski z Lechią do Gdańska. Na dworcu piłkarzy „Czarnych Koszul”, z których większość, to byli gracze Lechii, przywitało kilkuset kibiców biało-zielonych. Największy aplauz wzbudził Tetteh. „Nie dziwi to do dziś tych, którzy widzieli jak grał w biało-zielonych barwach zawodnik rodem z Ghany” może przeczytać w artykule. Grający w ataku Tetteh dla Lechii zdobył w Ekstraklasie 9 bramek. Dla Polonii strzelił z kolei 4 gole.

Pod tym względem jest na 7 miejscy w klasyfikacji graczy z Afryki, którzy trafiali w naszej Ekstraklasie. To miejsce zajmuje razem z Andre Zakari Lambo z Nigru i Mosesem Molongo z Kamerunu. ZOBACZ TEKST ONI STRZELALI W EKSTRAKLASIE.

PIŁKARZE Z GHANY W EKSTRAKLASIE (mecze/bramki)

1. Emmanuel Tetteh, Lechia/Olimpia Gdańsk, Polonia Warszawa (48/13)

Frank Adu Kwame, Podbeskidzie Bielsko-Biała (48/0)

3. Odartey Lamptey, Dyskobolia Grodzisk, (24/8)

4. Annor Aziz, Legia, Lechia/Olimpia, Polonia W., (22/1)

5. Abdul Aziz Tetteh, Lech Poznań (8/0)

6. Seth Ablade, Polonia W., (4/0)

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu