Francuski popularny w Afryce

afryka.org Wiadomości Francuski popularny w Afryce

Język francuski traci popularność na świecie na rzecz angielskiego, ale nie w Afryce. Afryka jest jedynym kontynentem, gdzie osób mówiących po francusku przybywa.

Francuski jest na dziewiątym miejscu wśród najpopularniejszych języków świata. W Europie francuski zajmuje piąte miejsce za hiszpańskim, rosyjskim i portugalskim. Oficjalnie mówi nim 70 krajów świata zrzeszonych w specjalnej grupie tzw. Frankofonii, która obchodzi właśnie 40. rocznicę swojego powstania. 26 spośród krajów Frankofonii to kraje Afryki z wyjątkiem Algierii, która bojkotuje Frankofonię za dominującą role Francji w tej organizacji i podtrzymywanie kolonialnej zależności. Francuski w Afryce jest bowiem rezultatem podziałów kolonialnych i okupacji części kontynentu afrykańskiego przez Francuzów.

Jedynym kontynentem, gdzie mieszka coraz więcej osób znających język francuski jest Afryka. Za wzrost odpowiedzialny jest wzrost liczby ludności i zmniejszenie odsetka analfabetyzmu wśród Afrykańczyków. Francuski nie jest jednak ojczystym językiem mieszkańców Afryki, lecz drugim, po języku rodzimym. Francuzi uznają to za dobry prognostyk i mają nadzieję, że ich język nie zniknie z mapy języków świata. Według wstępnych szacunków w 2050 roku po francusku ma mówić 700 milionów na całym świecie. Obecnie jest ich 200 milionów, przy czym połowa z nich mieszka w Afryce.

Największym wrogiem francuskiego jest angielski, który zyskuje coraz większą popularność w Europie. Być może w 2050 roku po francusku będzie mówić tylko Afryka, Francja i francuskojęzyczne rejony niektórych państw Europy.

lumi

 Dokument bez tytułu