Francuska wizyta w Algierii

afryka.org Wiadomości Francuska wizyta w Algierii

Francuski prezydent, Francois Hollande, odwiedził w ubiegłym tygodniu byłą kolonię, Algierię. W czasie swojej wizyty powiedział, że nie ma zamiaru przepraszać za zbrodnie popełnione w okresie kolonializmu, ale chce zamiast tego przepraszania, rozpocząć nową epokę w stosunkach między tymi dwoma państwami.

Hollande zapytany o algierskie żądania francuskich przeprosin, powiedział, że Francja już zrozumiała swoje winy z okresu algierskiej wojny o niepodległość i wie, że jej przeszłość nie jest powodem do chwały. Jednak to co było kiedyś, nie powinno przesłaniać dziś i przyszłej współpracy.

Postawa prezydenta Francji spotkała się z krytyką 10 algierskich partii politycznych, w tym czterech ugrupowań islamistycznych. Twierdzą one, że Francja powinna oficjalnie wyrównać krzywdy wyrządzone Algierii przez 132 lat swoich rządów.

Sami Algierczycy są podzieleni. Według wyników badań opinii publicznej, opublikowanych przez algierski dziennik “Liberte”, 57 procent respondentów opowiada się za utrzymywaniem szczególnych relacji z Francją. 35 procent chce, aby Hollande przeprosił Algierię za kolonialne dziedzictwo. Innego zdania jest 13 procent osób.

Algierskie władze reprezentują pojednawcze podejście. Podpisały deklarację przyjaźni i współpracy. Hollande’owi towarzyszy silna 200-osobowa delegacja, a w niej dziewięciu ministrów i wielu przedstawicieli francuskiego biznesu. Pokazuje to, że Algieria jest ważnym partnerem dla Francji, zwłaszcza w kontekście dostępu do surowców naturalnych. Dlatego podpisanym deklaracjom towarzyszyło również przyjęcie pięcioletniego program współpracy w zakresie gospodarki, finansów, kultury, obrony i rolnictwa. W praktyce będzie to oznaczać budowę fabryki Renault w Algierii, a także cementowni, w którą zainwestuje grupa Lafarge.

Rozmowy algiersko-francuskie dotyczyły również Mali. Algieria jest zwolennikiem politycznego rozwiązania malijskiego konfliktu. Natomiast Francja od samego początku wspierała plan wysłania misji wojskowej.

Stosunki algiersko-francuskie są wyjątkowe również z innych powodów. Ponad pół miliona Algierczyków mieszka we Francji, a kolejne setki tysięcy osób pochodzenia algierskiego mają francuskie obywatelstwo. Wciąż kraj ten uchodzi za miejsce imigracji dla wielu mieszkańców Algierii. Nie jest to jednak łatwe z powodu ograniczeń wizowych.

m

 Dokument bez tytułu