Francja spotyka Ruandę

afryka.org Wiadomości Francja spotyka Ruandę

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Ruandy, spotkali się po raz pierwszy, od czasu zerwania stosunków dyplomatycznych z Paryżem przez Kigali. Do przesilenia doszło w 2006 roku, kiedy francuski sędzia oskarżył ruandyjskiego przywódcę Paula Kagame o udział w zamachu na prezydenta reprezentującego grupę etniczną Hutu, Juvenala Habyarimana.

Zamach na Habyarimana, którego samolot został zestrzelony w 1994 roku, jest uznawany za bezpośrednią przyczynę ludobójstwa, którego dopuścili się Hutu na Tutsi.

Kagame był oburzony tymi oskarżeniami. Postanowił zerwać wszelkie stosunki z Francją. Oskarżył też Paryż o wspieranie ekstremistów Hutu i utrudnianie dochodzenia w sprawie ich zbrodni.

Spotkanie obu ministrów było możliwe dzięki wcześniejszemu zatrzymaniu we Francji dwóch Ruandyjczyków – katolickiego księdza, Wenceslasa Munyeshyaka i byłego urzędnika, Laurenta Bucyibaruta. Obaj są poszukiwani przez międzynarodowy trybunał, który zajmuje się ściganiem podejrzanych o udział w ruandyjskim ludobójstwie. Ich aresztowanie zostało odebrane przez Kigali jako gest dobrej woli ze strony Francji.

Francję reprezentował minister Bernard Kouchner. Jednak nie wiadomo jaki będzie rezultat tego spotkania.

(lumi)

 Dokument bez tytułu