Finaliści MŚ. Wybrzeże Kości Słoniowej – Do trzech razy sztuka

afryka.org Wiadomości Sport Finaliści MŚ. Wybrzeże Kości Słoniowej – Do trzech razy sztuka

Wreszcie uniknęli gry w grupie śmierci, jak to było osiem czy cztery lata temu. W związku z tym są realne szanse na awans do czołowej szesnastki. W przypadku “Słoni” miejsce poza pierwszą dwójką w grupie C zostanie przyjęte, jak wielka porażka.

Piłkarze grają przecież w renomowanych klubach, są ograni i doświadczeni w spotkaniach o wielką stawkę. Jeśli nie uda się teraz, to Didierowi Drogbie, Kolo Toure czy Didierowi Zokorze nie uda się to już nigdy. Metryki nie da się przecież oszukać.

Zaczynają meczem z Japonią, potem Kolumbia i Grecja. Rywale to nie słabeusze, ale sanse na awans do drugiej rundy są spore. Osobiście myślę, że teraz wreszcie się to uda.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Rok założenia federacji: 1960

Przydomek: Słonie

Sukcesy: mistrz Afryki 1992, wicemistrz kontynentu 2006, 2012

Udział w mistrzostwach świata: 2 razy; 2006 – 1 runda, 2010 – 1 runda

Bilans w MŚ: 6 spotkań, 2 zwycięstwa, 1 remis, 3 porażki, bramki: 9-9

Najbardziej pamiętny mecz: swoje pierwszy spotkanie w finałach MŚ rozegrali 10 czerwca 2006 roku w Hamburgu z Argentyną. Ówczesny zespół, prowadzony przez Jose Pekermana, miał w składzie wiele gwiazd, jak Hernan Crespo, Javier Saviola czy Juan Riquelme. “Słonie” nie dały rady. Po zażartej walce przegrały 1:2, a bramkę w drugiej połowie zdobył Didier Drogba. Potem przyszła porażka z Holandią i na osłodę wygrana z Serbią i Czarnogórą.

Tak grali w eliminacjach: Tanzania 2:0, 4:2; Maroko 2:2, 1:1; Gambia 3:0, 3:0. Baraże: Senegal 3:1, 1:1

Trener: Sabri Lamouchi (Francja)

Podstawowa jedenastka: Barry – Aurier, Zokora, K.Toure, Boka – Gervinho, Serey Die, Tiote, Y.Toure, Kalou – Drogba

Mecze na mundialu: 15 czerwca (niedziela), g. 3, Recife, Japonia; 19 czerwca (czwartek), g. 18, Brasilia, Kolumbia; 24 czerwca (wtorek), g. 22, Cuiaba, Grecja

Zdaniem eksperta: Henryk Kasperczak, były selekcjoner WKS

Na pewno mają grupę dużo słabszą, niż na poprzednich mundialach, kiedy grali przeciwko najlepszym. Cztery lata temu byli to Brazylijczycy czy Portugalczycy, wcześniej Argentyna i Holandia. Teoretycznie teraz powinno być łatwiej, ale pamiętajmy o tym, że wszyscy finaliści mistrzostw świata reprezentują wysoki poziom. Szanse na wyjście z grupy są jednak duże. Tak samo, jak oczekiwania wobec tego zespołu. Uważam, że razem z Nigerią, to najsilniejsza afrykańska reprezentacja na mundialu w Brazylii.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu