Finaliści MŚ. Kamerun. Mają zagrać w finale!

afryka.org Wiadomości Sport Finaliści MŚ. Kamerun. Mają zagrać w finale!

Od dziś, do inauguracji mistrzostw świata, która przypominam 12 czerwca, rozpoczynam cykl przedstawiający pięć afrykańskich reprezentacji, które zagrają na stadionach w Brazylii. Oczekiwania są ogromne, jak zawsze. Czy XX mundial będzie tym, na którym jednej z ekip z Afryki uda się wreszcie awansować do czołowej czwórki, co wcześniej się nie udało? Będzie piekielnie trudno, bo stawka zespołów jest bardzo wyrównana, a do samego tytuły pretenduje kilka zespołów.

Przypomnę, że jak dotychczas największym sukcesem Afryki w historii MŚ są ćwierćfinały. 1/4 rozgrywek udało się osiągnąć Kamerunowi w 1990 roku we Włoszech, Senegalowi dwanaście lat później Korei i Japonii, a także Ghanie na ostatnim mundialu w RPA.

Jak będzie teraz? Prezentację zaczynam od Kamerunu, który rywalizuje w grupie A z Brazylią, Chorwacją i Meksykiem. Znajomy dziennikarz stamtąd, wypowiada się jako ekspert poniżej, mówił mi, że kibice rządają co najmniej finału MŚ w Brazylii! Wydaje się to nieprawdopodobne zważywszy na to, że w czterech swoich ostatnich finałach wygrali ledwie jeden mecz. Moim zdaniem nie wyjdą z bardzo trudnej grupy. A jeśli się to uda, to będzie to wielki sukces w pogrążonej w ostatnim czasie w kryzysie piłki w Kamerunie.

KAMERUN

Rok założenia federacji: 1960

Przydomek: Nieposkromione Lwy

Sukcesy: czterokrotny mistrz Afryki (1984, 1988, 2000, 2002), złoty medal olimpijski w Sydney, ćwierćfinalista mundialu 1990

Udział w mistrzostwach świata: 6 razy; 1982 – 1 runda, 1990 – 1/4, 1994 – 1 runda, 1998 – 1 runda, 2002 – 1 runda, 2010 – 1 runda.

Bilans w MŚ: 20 spotkań, 4 zwycięstwa, 7 remisów, 9 porażek, bramki: 17-34

Najbardziej pamiętny mecz: 1 lipca 1990 roku na stadionie w Neapolu Nieposkromione Lwy grały o awans do półfinału z faworyzowaną Anglią. Kiedy w 65 minucie Eugene Ekeke zdobył bramkę na 2:1 wydawało się, że jedenastka prowadzona przez mało znanego rosyjskiego trenera Walerija Niepomniaszczija zagra wśród czterech najlepszych drużyn świata. Gole Gary Linekera w końcówce i w dogrywce sprawiły jednak, że ostatecznie Anglicy zwyciężyli 3:2.

Tak grali w eliminacjach MŚ: DR Konga 1:0, 0:0; Libia 1:2, 1:0; Togo 3:0 walkower (na boisku przegrali 0:2), 2:1. Baraże Tunezja 0:0 i 4:1

Trener: Volker Finke (Niemcy)

Podstawowa jedenastka: Itandje – Nyom, N’Koulou, Chedjou, Assou-Ekotto – Makoun II, Song, Mbia, Choupo-Moting – Eto’o, Aboubakar

Mecze na mundialu w Brazylii: 13 czerwca (piątek), g. 18, Natal, Meksyk; 18 czerwca (środa), g. 24, Manaus, Chorwacja; 23 czerwca (poniedziałek), g. 22, Brasilia, Brazylia.

Zdaniem eksperta: Jean-Jacques Mouandjo, dziennikarz z Kamerunu

Oczekiwania przed występem „Nieposkromionych Lwów” w Brazylii są u nas ogromne. Kibice oczekują, że nasza reprezentacja dojdzie do finału turnieju! Wszyscy są w bojowych nastrojach. Grupę mamy mocną. Gospodarze są raczej poza zasięgiem, ale z Chorwacją i Meksykiem na pewno jesteśmy w stanie wygrać.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu