Finaliści Mistrzostw Narodów Afryki

afryka.org Wiadomości Sport Finaliści Mistrzostw Narodów Afryki

Znamy już 14 z 16 zespołów, które na początku przyszłego roku zagrają w IV Mistrzostwach Narodów Afryki czyli African Nations Championship (CHAN). Turniej odbędzie się w dniach 16 stycznia – 7 luty 2016 na stadionach w Rwandzie.

Wczoraj porażkę u siebie z Marokiem 2:3 poniosła prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji. Ta przegrana była już jednak bez znaczenia, bo „Orły Kartagini” awans zapewniły sobie wcześniej wygrywając z Libią 1:0. Dzięki temu zajęły drugie, premiowane grą w finałach miejsce. Libia nie obroni więc tytułu, który niespodziewanie wywalczyła w 2014.

30 i 31 października dwa ostatnie mecze w eliminacjach, które odpowiedzą na pytanie, który z czterech zespołów zagra w Mistrzostwach Narodów Afryki. Wybrzeże Kości gra z Ghaną (pierwszy mecz 1:2), a Kongo z Kamerunem (0:0).

Przypomnę, że w African Nations Championship zespoły oparte są wyłącznie na piłkarzach, którzy grają w miejscowych ligach czy innych afrykańskich klubach. Nie ma tych najlepszych, którzy na co dzień zarabiają na chleb w Europie czy Zatoce Perskiej. Eliminacje toczą się według klucza geograficznego. I tak dotychczas awans wywalczyły:

1. Rwanda – gospodarz

2. Maroko

3. Tunezja – obie reprezentacje z Afryki Północnej

4. Mali

5. Gwinea – Afryka Zachodnia, grupa A

6. Nigeria

7. Niger

8. WKS/Ghana – Afryka Zachodnia, grupa B

9. DR Konga

10. Gabon

11. Kongo/Kamerun – Afryka Centralna

12. Uganda

13. Etiopia – Afryka Centralna i Wschodnia

14. Zimbabwe

15. Zambia

16. Angola – Afryka Południowa

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu