Filmowa opowieść z Ghany

afryka.org Kultura Film Filmowa opowieść z Ghany

W tym roku obchodzimy 60. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Ghanę. Dlatego na tegorocznej AfryKamerze nie zabraknie filmów związanych z tym krajem.

Reżyserka Priscilla Anany, pisząc scenariusz „Children of the Mountain”, inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami z życia swojej ciotki i najbliższej przyjaciółki. Bliskie jej kobiety urodziły niepełnosprawne dzieci, Priscilla była świadkiem reakcji rodzin i lokalnych społeczności. Te historie wzruszyły ją, ale nie tylko. Uruchomiły też strach, radość i gniew. Skrajne emocje Priscilla postanowiła przenieść na ekran i wykorzystać w słusznej sprawie. Podkreśla, że jej opowieść to traktat o odzyskiwaniu autonomii przez kobiety, tym filmem chciała przywrócić im prawo do lęków, błędów i wątpliwości.

Akcja rozgrywa się w Akrze, stolicy Ghany. Essuman rodzi dziecko obarczone poważnymi schorzeniami. Partner odmawia wsparcia, bliscy i znajomi widzą w ułomnościach klątwę, a i sama matka początkowo chce porzucić niemowlaka. „Children of the Mountain” to zapis drogi, jaką musi przejść współczesna kobieta, by odnaleźć w sobie nie tylko bezinteresowną miłość, ale też by zbudować swoją niezależność i wolę walki o życie w zgodzie ze sobą nawet wbrew innym. W osobistą wypowiedź Anany wpisuje się portret afrykańskiej obyczajowości i norm kulturowych. Piękne zdjęcia i prosty przekaz czynią z tej produkcji uniwersalną propozycję.

Źródło: AfryKamera, Anna Serdiukow

Nagrody:
2016 Tribeca Film Festival – Najlepszy reżyser, Nagroda Publiczności, 2. miejsce

Priscilla Anany – urodzona w Ghanie, od 2003 roku mieszka w Nowym Jorku. Uzyskała licencjat sztuk pięknych Szkoły Artystycznej i Filmowej Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz tytuł magistra komunikacji na Uniwersytecie Nowego Jorku. Anany pracuje jako niezależny filmowiec w swojej firmie produkcyjnej i60 Productions w Akrze, Ghana. „Dzieci gór” to jej debiut fabularny.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu