Film “Tsotsi” – południowoafrykański zdobywca Oskara

afryka.org Kultura Film Film „Tsotsi” – południowoafrykański zdobywca Oskara

Mocny, realistyczny i wstrząsający obraz życia na przedmieściach Johannesburga w rytmie pulsującej tanecznej muzyki kwaito, na podstawie powieści Athola Fugarda.

Festiwalowe wydarzenie roku – zdobywca Oskara i nagrody publiczności w Toronto, nominowany do Złotych Globów, Europejskich Nagród Filmowych, BAFTA.

Film pokazuje sześć dni z życia młodego, bezwzględnego gangstera Tsotsi. Pewnej nocy pijany i rozwścieczony ciężko rani przypadkową kobietę i kradnie jej samochód. Odjeżdżając nie wie, że na tylnym siedzeniu jest dziecko…

Tsotsi to młodociany przestępca, który mieszka na przedmieściach Johannesburga. W ukradzionym samochodzie odnajduje niemowlę. Postanawia zająć się dzieckiem.

Wraz z upadkiem apartheidu, zmieniła się wymowa tego filmu. Gavin Hood wskazuje w nim nie na podziały rasowe, ale na głębokie podziały społeczne pomiędzy tymi, którzy nie mają nic a grupą najbogatszych.

Tsotsi – w RPA, określa się tak złodzieja – to historia młodego człowieka, jednostki uwikłanej w brutalną rzeczywistość. Reżyser tego filmu wzorował się na brazylijskim "Mieście boga".

"Tsotsi" to jeszcze jeden dowód na to, że południowoafrykańska kinematografia stanowi wyjątkowe zjawisko, współtworzące światową kulturę.

W filmie, który zdobył Oskara wystąpili nieznani polskiej widowni aktorzy. Wśród nich znaleźli się:

PRESLEY CHWENEYAGAE (Tsotsi)
Presley nie ma przygotowania aktorskiego. Zanim otrzymał główną rolę w filmie "Tsotsi", grywał w sztukach szkolnych i w teatrach amatorskich. Wystąpił w wielu projektach North West Arts (znanej obecnie jako fundacja Mmabana Arts). Wystąpił też w roli Puka w adaptacji szekspirowskiego "Snu nocy letniej" i w sztuce "Cards" Na festiwalu w Grahamstown. W telewizji zadebiutował w 2000 roku w serialu "Orlando". "Tsotsi" to jego pierwszy film kinowy.

ZOLA (Fela)
"Zola" Bonginkosi Dlamini jest poetą, aktorem i muzykiem. Wychował się w Soweto, w getcie zwanym Zola, od którego wziął się jego pseudonim. Przez ostatnie kilka lat stał się w RPA gwiazdą muzyki Kwaito. W 2001 roku wydał debiutancki album "Mdlwembe", który został przyjęty z wielkim aplauzem. Potem przygotował kolejne płyty z muzyką Kwaito: "Khokhovula" i "Bhambatha". Wiele z utworów z tych płyt pojawia się na ścieżce dźwiękowej filmu "Tsotsi". Zola otrzymał wiele nagród muzycznych w RPA, między innymi dla artysty roku w 2002, za najlepszą ścieżkę muzyczną do "Yizo Yizo", najlepszy teledysk "Ghetto Scandalous", najlepszy album Kwaito "Mdlwembe". W 2003 roku Zola występował we własnym programie telewizyjnym pod tytułem "Zola 7". Zagrał też obok Taye'a Diggsa w filmie "Drum".

TERRY PHETO (Miriam)
Terry uczyła się aktorstwa w Positive Arts Society, Reeva Institution i Laten, w RPA. Wystąpiła w sztukach "Amasiko" i "Park at Dawn" na festiwalu w Grahamstown, a także w nagradzanym przedstawieniu "Devil's Project" w Market Theatre Lab w Johannesburgu i w State Theatre w Pretorii.
Obecnie prowadzi warsztaty rozwoju i umiejętności w teatrach amatorskich przy Youth Drama Society. "Tsotsi" jest jej debiutem filmowym.

KENNETH NKOSI (Aap)
Kenneth zetknął się po raz pierwszy z grą aktorską występując w teatrze amatorskim. W 1993 roku wstąpił do Market Theatre Laboratory w Johannesburgu. Zadebiutował na deskach scenicznych dwa lata później w komedii "Afrodizzia" w Civic Theatre w Johannesburgu. Pracował jednocześnie w teatrach Civic i Market w różnych produkcjach. Jest też członkiem South African Sports Company.
Dobrze znany jest w RPA dzięki rolom w serialu "Isidingo" oraz "Saints, Sinners and Settlers". Występował też w programie "The Toasty Show". Zobaczyć go można było również w filmie "Fela's TV".

MOTHUSI MAGANO (Boston)
Mothusi zainteresował się aktorstwem, kiedy miał pięć lat. Wystąpił wtedy w pantomimie "A Dragon for Dinner" w Ambana Cultural Centre w Mafikeng. Zapisał się do Witwatersrand University's School of Dramatic Art. Wystąpił w sztukach "Śmierć i dziewczyna" (jako Gerardo Escobar) i "Mały sklep z horrorami" (jako Audrey Two). W 2003 roku zagrał Harry'ego Lime'a w sztuce "The Third Man", w której obsadziła go agentka Moonyeen Lee. Pojawił się też w filmach "Guns and Noses" i "Hotel Ruanda".

ZENZO NGQUBE (Rzeźnik)
Zenzo rozpoczął pracę jako aktor w Mmbana Arts Foundation. Wystąpił w kilku sztukach i na festiwalach teatralnych, na przykład na Macufe Cultural Festival i Grahamstown Arts Festival, gdzie zagrał w "Królu Learze" i w sztuce "Cards". Po odejściu ze szkoły i przeprowadzce do Pretorii, przygotowywał warsztaty artystyczne i pracował dla teatru South African State, gdzie zagrał w "Hamlecie" i "Juliuszu Cezarze".

Zapraszamy do kin!

Strona filmu

Tsotsi, 2005, Wielka Brytania – RPA, 94 min, premiera w Polsce – 26 maja 2006

scenariusz i reżyseria: Gavin Hood,
zdjęcia: Lance Gewer,
muzyka: Paul Hepker, Mark Kilian, Vusi Mahlaselaprod

(Best Film)

 Dokument bez tytułu