afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Festus Gontebanye Mogae

Znamy kolejnego laureata nagrody przyznawanej przez Fundację Mo Ibrahima, filantropa urodzonego w Sudanie i założyciela firmy telekomunikacyjnej Celtel International, dla najlepszych afrykańskich przywódców. W tym roku otrzymał ją były prezydent Botswany, Festus Gontebanye Mogae.

Mogae otrzyma 5 milionów dolarów amerykańskich, które będą mu wypłacane przez najbliższe dziesięć lat oraz kolejne 200 tysięcy dolarów, wypłacanych mu dożywotnio. W ubiegłym roku wygrał ją były przywódca Mozambiku, Joaquim Chissano.

Nagroda Fundacji Mo Ibrahima ma zachęcić obecnych włodarzy Afryki do naśladowania dobrych wzorów rządzenia ich poprzedników. Dlatego nagradzani są byłymi a nie obecnymi afrykańskimi przywódcami. Mogae otrzymał tegoroczną nagrodę za swoje szczególne zasługi na rzecz botswańskiej słuzby zdrowia i gospodarki.

Kim jest Mogae?

Mogae urodził się w 1939 roku. Pochodzi z ludu BagammaNgwato, jednego z ośmiu najważniejszych ludów Botswany. Wykształcenie zdobył już poza ojczyzną w Wielkiej Brytanii, gdzie na University of Sussex, a następnie na oksfordzkim University College, studiował ekonomię. Po studiach wrócił do Botswany. Pracował dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Bank of Botswana.

Kolejnym szczeblem na drabinie jego kariery było stanowisko wiceprezydenta Botswany (1992-1998). Kiedy partia, do której należy Mogae, Botswana Democratic Party (BDP), pozostała u władzy po kolejnych wyborach, Mogae został wybrany przez parlament na prezydenta, zastępując innego działacza tej partii Quetta Masire. Podczas uroczystości zaprzysiężenia, nowy prezydent ogłosił walkę z ubóstwem i bezrobociem.

BDP powtórzyło swój wyborczy sukces w 2004 roku. Mogae został znów wybrany na pięcioletnią kadencję. Powrócił do swoich obietnic z 1999 roku, i po raz kolejny zapowiedział walkę z biedą i bezrobociem, a także obiecał, że powstrzyma rozprzestrzenianie się wirusa HIV do 2016 roku. Wraz z druga kadnecją zakończyły się rządy Mogae.

Co zawdzięcza mu Botswana?

Nie bez powodu Botswana jest dzis jednym z najlepiej prosperujacych krajów Afryki. Większość ekonomistów wskazuje na Mogae jako autora gospodarczego sukcesu tego kraju. Pomimo, że Botswana jest największym producentem diamentów na świecie, to nie pogrążyła się w chaosie wojny, podobnie jak inne państwa, gdzie są diamenty. Mogae wykorzystał ten potencjał, budując swoje rządy na fundamentach zrównoważonego rozwoju i dobrych praktyk sprawowania władzy.

Bez wątpienia pomogła mu w tym botswańska tradycja polityczna, która od czasów ogłoszenia niepodległości nie odnotowała ani jednego zamachu stanu. W Botswanie odbywały się tez od momentu ogłoszenia niezależności wielopartyjne wybory. Jednak Mogae zrobił jeszcze więcej, bo zaczął odchodzić od uzależnienia gospodarki kraju od produkcji diamentów. I chociaż jest to zadanie bardzo trudne i na jego realizację wciąż potrzeba wiele czasu, to laureat nagrody Mo Ibrahima wprowadził Botswanę na właściwą drogę.

Mogae wypowiedział też wojnę HIV. Nie wszystkie jego decyzje zyskały popularność. To z inicjatywy Mogae ograniczano sprzedaż alkoholu, zakazując jej w niedzielę. Mogae widzi, bowiem w alkoholu rozluźniającym obyczaje, jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się wirusa HIV.

Jednak Mogae nie do końca jest bezdyskusyjnym bohaterem. Organizacje obrony praw Buszmenów, ludu z pustyni Kalahari, oskarżają Mogae o przymusowe wysiedlenia z ich domów.

Tak czy inaczej nagrodę dostał, stawiając poprzeczkę bardzo wysoko, dla swojego nastepcy Seretse Khama Iana Khama. Co więcej w 2008 roku otrzymał Legię Honorową od prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego za zasługi na rzecz budowy modelowej demokracji. Tylko czy to zachęci do dobrych rządów także innych afrykańskich polityków?

Kofi

 Dokument bez tytułu