Festiwal filmów o torturach policji

afryka.org Wiadomości Festiwal filmów o torturach policji

Blogerzy z Egiptu, znani ze swojej aktywności w sieci, postanowili powiedzieć światu o problemie stosowania tortur przez egipskie służby bezpieczeństwa. Chcą zorganizować w internecie festiwal filmów video, które dowiodą stosowania brutalnych praktyk przez policjantów w tym kraju.

Autorzy egipskich blogów nie bez powodu wybrali koniec listopada na organizację internetowego przeglądu filmów. 27 listopada w Kairze rozpocznie się słynny Cairo Film Festival. Chcą skorzystać z tej okazji i nagłośnić swój własny festiwal w sieci.

Pomysłodawcą festiwalu filmów o torturach jest bloger o imieniu Walid. To właśnie dzięki takim ludziom jak on światło dzienne ujrzały brutalne metody działań egipskiej policji. Według organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, tortury są na porządku dziennym w Egipcie.

Dopiero niedawno egipskie władze ukarały pierwszych policjantów, którym udowodniono znęcanie się nad zatrzymanymi. Dwaj funkcjonariusze zostali skazani na trzy lata pozbawienia wolności. Jednak nie zmienia to podejścia egipskich służb bezpieczeństwa i nadal są one bezkarne.

(lumi)

 Dokument bez tytułu