Festiwal de l’Air

afryka.org Kultura Muzyka Festiwal de l’Air

W dniach 25-28 grudnia 2006, odbędzie się Festiwal de l'Air. Z tej okazji, Tuaregowie z całego Nigru, spotkają się po raz szósty w oazie Iferaouan, położonej w górach Air na północy Nigru. Przez 3 dni będzie można podziwiać tradycyjną kulturę tuareską.

Jak co roku przewidziane są konkursy na najpiękniejszy turban dla mężczyzn i miss festiwalu dla kobiet, konkurs poezji oraz najsprawniejsze ujeżdżanie wielbłądów. Poza tym, będzie można posłuchać gry na imzad – tradycyjnym instrumencie, na którym grają kobiety tuareskie oraz tende. Tende to cała instytucja, gromadząca kobiety i mężczyzn do wspólnej zabawy. Podczas gdy kobiety śpiewają i wystukują rytm na bębnie czy kalebasie, mężczyźni popisują się jazdą do rytmu na swoich wielbłądach. Tende i imzad mają duże znaczenie społeczne. Służą spotkaniom młodych i utrwalaniu hierarchii społecznej.

Na licznych stoiskach będzie można zakupić owoce cytrusowe i winogrona z Timii, słynącej z najlepszych owoców w Nigrze oazy, ser kozi wyrabiany przez pasterzy oraz rękodzieło tuareskie: wyroby skórzane i biżuteria.

Festiwal ten ma na celu promocję turystyki w departamencie Agadez. Obok Cure Salee i Guerouel, jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Nigrze i jedynym festiwalem poświęconym wyłącznie kulturze Tuaregów.

(mj)

 Dokument bez tytułu