FESPACO 2007 – po raz 20. w Ouagadougou

afryka.org Kultura Film FESPACO 2007 – po raz 20. w Ouagadougou

W tym roku, już po raz 20. stolica Burkiny Faso, Ouagadougou, stanie się na kilka dni stolicą filmu afrykańskiego.

Festiwal filmowy – FESPACO – Festival Panafricain du Cinéma et de la Télévision de Ouagadougou odbędzie się w dniach 24 lutego – 3 marca. Jego historia rozpoczęła się w 1969 roku, kiedy po raz pierwszy z inicjatywy kilku entuzjastów filmowych odbył się tutaj festiwal. Jego prawdziwy rozwój rozpoczął się wraz z powołaniem w 1972 roku agencji państwowej, podlegającej Ministerstwu Kultury i Sztuki, zajmującej się organizacja festiwalu. Od tego czasu nosi swoją obecną nazwę i stał się konkursem z główną nagrodą, którą jest Etalon de Yennenga.

Festiwal odbywa się regularnie co dwa lata, pod koniec lutego i przyświeca mu zawsze ten sam cel: propagowanie, promocja i zachowanie kina afrykańskiego. Festiwal to przede wszystkim konkurs filmów, wszelkiego typu, dokumentalnych, fabularnych, krótko- i długo-metrażowych, zrealizowanych przez autorów afrykańskich. Filmy prezentowane są w wielkich salach kinowych w Ouagadougou, z których największe mogą pomieścić ponad 800 widzów. Obok konkursu odbywają się międzynarodowe Targi Kina i Telewizji Afrykańskiej, gdzie dyskutuje się nad dystrybucją i wykorzystaniem wszystkich dzieł kinematografii afrykańskiej.

Celem festiwalu jest także gromadzenie informacji oraz publikacja wszelkich katalogów dotyczących kinematografii afrykańskiej, jak również promocja tej ostatniej na wszystkich światowych rynkach filmowych. Od 1989 roku istnieje również kinoteka, zawierająca obecnie 160 kopii filmów – może ona pomieścić aż 10 000 rolek filmów, przechowywanych we właściwej temperaturze. Znajduje się tam centrum dokumentacji filmowej oraz laboratoria przygotowane do konserwacji i naprawy filmów.

W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem "Kino afrykańskie a różnorodność kulturowa". W konkursie udział ma wziąć 20 filmów długometrażowych, 16 krótkometrażowych, 8 dokumentalnych, telenowele i sitcomy. O nagrodę Robesona ubiegać się będą filmy z USA, Wielkiej Brytanii i Hawajów. Natomiast ECOBANK ufunduje po raz pierwszy nagrodę im. Sembene'a Ousmane'a.

Więcej o festiwalu

(mj)

 Dokument bez tytułu