Fernandinos, Playeros, Europejczycy…

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Fernandinos, Playeros, Europejczycy…

Poza ludem Fang, który dominuje wśród mieszkańców Gwinei Równikowej i ludem Bubi z wyspy Bioko, w tej byłej kolonii hiszpańskiej mieszkają ludzie wywodzący się z jeszcze innych grup etnicznych albo tworzący, właśnie w niej, odrębną społeczność.

Kimś takim są z pewnością Fernandinos. To określenie używane wobec ludności kreolskiej z dzisiejszej Bioko, pochodzi od dawnej nazwy tej wyspy – Fernando Po.

Fernandinos dzieleni są na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. rdzenni Fernandinos. W nich samych płynie krew kobiet z miejscowego plemienia Bubi i Hiszpanów. Wielu z nich nie było akceptowanych przez własnych ojców. Tylko nielicznym udało się urodzić w rodzinie, gdzie hiszpański osadnik żenił się z afrykańską kobietą. Język, którym się posługują, czerpie przede wszystkim z hiszpańskiego. W okresie kolonialnym wielu rdzennych Fernandinos wyjechało na inne wyspy – Annobon, Cabo Verde, Sao Tome, ale też do samej metropolii.

Druga grupa Fernandinos to tzw. Fernandinos napływowi. Dotarli oni na Bioko w 1827 roku. Byli wyzwolonymi niewolnikami z Liberii i Sierra Leone. Ich przybycie miało związek z obecnością brytyjskiej floty na Fernando Po, która pilnowała przestrzegania zakazu handlu ludźmi i w Malabo zorganizowała sąd, rozstrzygając o losach złapanych handlarzy. Co ciekawe zachowali oni swój język kreolski utworzony na bazie angielskiego. Stał się on językiem wymiany handlowej, z racji codz

Z czasem Fernandinos stali się klasą średnią. Zajmowali się handlem, posiadali plantacje. Zmieniło się to wraz z pojawieniem się Francisco Maciasa Nguema na politycznej scenie Gwinei Równikowej. Reprezentował on ubogie Rio Muni. Jego pomysły na państwo doprowadziły do konfliktu między władzami, utożsamianymi z Rio Muni a Fernandinos.

Dziś Fernandinos nie stanowią dużej grupy w Gwinei Równikowej. W sumie mieszka ich tam około 5 tysięcy. I wszyscy są chrześcijanami – w Gwinei Równikowej dominuje wyznanie rzymskokatolickie, wprowadzone odgórnie przez hiszpańskich zarządców tej dawnej kolonii. Mieszkają przede wszystkim w rejonie stołecznego Malabo. A co z innymi?

Poza ludem Fang, który dziś stanowi około 80 procent 500-tysięcznego społeczeństwa gwinejskiego i Bubi (15 procent mieszkańców Gwinei Równikowej) oraz wspomnianych już Fernandinos z Bioko, na wybrzeżu Rio Muni (na kontynencie afrykańskim) i przybrzeżnych wyspach żyją plemiona tzw. Playeros (dosłownie ludzi plaży). Są to Balengues, Bengas, Bujebas i Ndowes. Playeros, wspólnie z Fernandinos, tworzą 5 procent mieszkańców Gwinei. Z kolei na wyspie Annobon mieszkają potomkowie Angolczyków, przetransportowani w czasach kolonizacji portugalskiej na Sao Tome.

Do czasów ogłoszenia niepodległości mieszkało w Gwinei wiele Hiszpanów. Opuścili oni dawną kolonię wraz z pojawieniem się nowej władzy. Tę władzę przejął Macias Nguema, z pochodzenia Fang – to w ręku jednego z klanów Fang nadal znajduje się władza w Gwinei Równikowej. Brutalność z jaką sprawował rządy, zmusiła do wyjazdu nie tylko dawnych kolonizatorów, ale także prawie 1/3 mieszkańców Gwinei. Macias Nguema pozbył się też z Gwinei Nigeryjczyków, którzy pracowali na plantacjach kakao jako wykwalifikowani robotnicy.

Sytaucja zmieniła się wraz z odkryciem złóż ropy naftowej. Zamknięty i izolowany za Maciasa Nguema kraj, otworzył się na obcokrajowców, którzy zaczęli przyjeżdżać do pracy w Gwinei Równikowej. I chociaż Teodoro Obiang Nguema Mbasogo – to on zabił Maciasa Nguema, który był jego wujem – nie zrezygnował z dyktatorskiego stylu sprawowania swoich rządów, to dawna kolonia hiszpańska znów gości przybyszy z różnych stron świat.

(kofi)

 Dokument bez tytułu