Femi Kuti

afryka.org Kultura Muzyka Femi Kuti

Femi Kuti zagra już we wrześniu w Warszawie. Żywioł z Nigerii, syn i kontynuator twórczości Feli Kutiego, rewolucjonisty i ojca afrobeatu. Ten wirtuoz saksofonu, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy wystąpi ze swoim zespołem Positive Force.

Femi Kuti (Olufela Olufemi Anikulapo Kuti) to znany wszystkim wielbicielom muzyki afro beat, charyzmatyczny muzyk. Na samym początku swojej muzycznej drogi występował w zespole swojego ojca. W latach 80-tych założył własny zespół Positive Force, a w 1998 roku wdarł się przebojem na międzynarodową scenę muzyczną płytą „Shoki Shoki”.

Debiutanckim albumem zawierającym przebój “Beng beng beng”, zaznaczył swoją obecność w świecie muzyki oraz własny styl.

Podczas, gdy krążki takie jak “Fight to Win” łączyły elektronikę i rap, to ostatni album „Africa for Africa’ jest najbardziej dynamiczną płytą od lat oraz powrotem do korzeni.Tak jak niegdyś wielki Fela Kuti tworzył muzykę, która oddawała ducha oszalałego Lagosu, miasta z jego korkami i dziurawymi drogami, obezwładniającą biurokracją, powszechną korupcją i ostrymi podziałami majątkowymi, tak album „Africa for Africa” jest równie symboliczny. Swoje najnowsze wydawnictwo Femi oblekł w niemal punkową energię skierowaną w stronę tych, których uważa za winnych opłakanego stanu swojego kraju. Podobnie jak Fela, nie waha się wskazywać konkretnych nazwisk. Z tego też powodu nigeryjskie władze wielokrotnie cenzurowały jego twórczość, zniesławiały, oczerniały, próbowały przekupić, a nawet doprowadziły do aresztowania artysty. W 1999 roku reżim wojskowy zakazał stacjom radiowym grania utworu “Beng beng beng”. Jednak Femi upatrywał w tej sytuacji pozytywów, ponieważ dzięki temu sprawy, o które walczył poprzez swoją muzykę, a wcześniej i jego ojciec, w końcu zostały nagłośnione.

„Po dwóch latach starań o to, by artysta przyjechał na nasz Festiwal wreszcie się to udało” – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. „Cieszę się niezmiernie, szczególnie że publiczność bardzo liczyła na mocny akcent afrykański. Mimo, że to edycja, gdzie królować będzie muzyka ze Starego Kontynentu, możliwość zaprezentowania kunsztu tego wspaniałego artysty to dla nas ogromna radość i zaszczyt”

www.myspace.com/femikuti

Koncert inauguracyjny Femi Kuti & Positive Force (Nigeria), Urszula Dudziak Superband (Polska), 25 września, Sala Kongresowa,
Bilety: 30/50/70 PLN Kup online

 Dokument bez tytułu