Faworyci górą

afryka.org Wiadomości Sport Faworyci górą

Ghana, Nigeria, Kamerun, WKS – te drużyny znalazły się wśród finalistów mistrzostw świata w 2010 roku. Ostatnie wolne miejsce przypadnie zwycięzcy rywalizacji Egipt – Algieria.

W ten weekend rozegrano ostatnią kolejkę kwalifikacji do przyszłorocznego mundialu. Zgodnie z planem, górą okazali się być faworyci.

Grupa A

Wielką ochotę na awans miał Gabon. Do ostatniej kolejki deptał po piętach Kamerunowi. Porażka z Togo 0:2, pogrzebała jednak szanse na historyczny wyczyn . Bez jakiejkolwiek presji, Lwy nie miały problemu z pokonaniem Maroka. Gole Achille Webo i Samuela Eto’o, przypieczętowały awans Kamerunu.

Grupa B

Losy awansu toczyły się do ostatnich sekund. Tunezja była już jedną nogą w RPA, ale nieoczekiwanie przegrała w Maputo z Mozambikiem. To dało szansę Nigerii na przeskoczenie rywala. Trzeba było jednak pokonać Kenię. Gospodarze z Nairobi, nie zamierzali tanio skóry sprzedać. Do 83. minuty spotkania, prowadzili wyrównany bój z Super Orłami. Ostatecznie przeważyły umiejętności indywidualne. Bramka Obafemi Martinsa w 83. minucie, zapewniła Nigerii awans do mistrzostw świata.

Grupa C

Egipt po raz kolejny zawiódł w kwalifikacjach. Nierówną formę mistrzów Afryki, wykorzystała Algieria, która do tej kolejki, piastowała fotel lidera. W ostatnim, decydującym spotkaniu, Egipcjanie zagrali wreszcie na miarę oczekiwań i wygrali 2:0. To jednak tylko zrównało ich punktowo z Algierczykami. Zadecydowano więc o rozegraniu dodatkowego meczu. Odbędzie się on 18.11 w Omdurmanie.

Grupa D

Awans w kieszeni miała już Ghana. To spowodowało małe rozprężenie. Czarne Gwiazdy zremisowały 2:2 z Mali. Dzień wcześniej Sudan uległ Beninowi – 1:2.

Grupa E

Podobnie jak w grupie D, bilety do RPA zapewnili już sobie reprezentanci WKS. W ostatnim meczu pokazali jednak wielką klasę. Pokonali 3:0 Gwineę. W Ouagadougou, Burkina Faso jednobramkowa pokonała Malawi.