Farafina

afryka.org Kultura Muzyka Farafina

W ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpi Farafina. Farafina to grupa, która powstała we wczesnych latach 80. w Burkinie Faso. Od samego początku grupa była entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność, zafascynowaną umiejętnościami i scenicznym charakterem muzyków.

Nagrywała z takimi muzykami i grupami jak Jon Hassell, The Rolling Stones, Ruyichi Sakamato, Daniel Lanois, Billy Cobham, Joji Hirota. Kilkakrotnie występowała na Montreux Jazz Festival, brała również udział w słynnym koncercie urodzinowym dla Nelsona Mandeli na stadionie Wembley w Londynie przed 72 tysiącami widzów.

Muzyka Farafiny łączy złożone i potężne rytmy oraz linie melodyczne wykonywane na balafonach, fletach i korach, wzbogacanych współczesnymi dźwiękami gitary i instrumentów klawiszowych. Zwieńczeniem całości jest żeński głos wokalistki, który wprowadził nowy koloryt do tego tradycyjnie męskiego zespołu.

Podczas swojej 30-letniej historii grupa przeszła wiele zmian. W 1991 r. odszedł założyciel zespołu, Mahama Konaté. Inni przychodzili i odchodzili, jeszcze inni umierali. Do grupy dołączali nowi i młodsi muzycy. Wszyscy oni przeszli “szkołę Farafiny”, która stanowi przedłużenie afrykańskiej tradycji, zgodnie z którą dzieci przychodzą na koncerty doświadczonych muzyków, starając się powtarzać muzykę, którą słyszą przez cały dzień.

Muzyka krajów ościennych, melodie ludów Mali, Nigru, legendy Konga, zaśpiewy i bębny Ghany i Beninu, odkryte na nowo poprzez spotkania z nowoczesnością – wszystko to stanowi o bogactwie twórczości Farafiny.

fwsk

 Dokument bez tytułu