Farafina na Skrzyżowaniu Kultur

afryka.org Polecamy Farafina na Skrzyżowaniu Kultur

5. edycja Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur to nie tylko koncerty gwiazd, ale także – podobnie jak w latach poprzednich – szansa na muzykowanie dla każdego, w dodatku pod okiem światowej klasy mistrzów. Od 6 lipca trwają zapisy na festiwalowe warsztaty muzyczne. Odbędą się one w dniach 13-18 września br. w salach Collegium Civitas i Akademii Tańca w Pałacu Kultury i Nauki.

Tegoroczne warsztaty są organizowane pod hasłem „Wielokulturowość a tożsamość”. – Wielokulturowość jest ostatnio bardzo modnym hasłem. Przez ostatnie 20 lat w Polsce przybyło społeczności o odmiennych od naszych tradycjach, językach, obyczajach czy religiach – mówi Maria Pomianowska, muzyk, etnomuzykolog, pedagog i główna opiekunka warsztatów. – Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wielokulturowość stanowi ogromną wartość, choćby dlatego, że pomaga wzbogacać wzajemnie swoje sposoby życia.

Pomianowska podkreśla, że z problemu wielokulturowości wyłania się bezpośrednio problem tożsamości, czyli samookreślenia w kontekście innych ludzi i kultur, z których się wywodzą. Jej zdaniem wspólne tańce, komponowanie, improwizowanie i dyskusje to kolejny krok w otwieraniu się na współczesny świat i jego wyzwania. Poza tym – po prostu doskonała forma spędzania wolnego czasu.

W tym roku zajęcia warsztatowe odbędą się w siedmiu klasach. Pierwsza z nich to klasa rytmu i tańca afrykańskiego, którą poprowadzą muzycy legendarnego zespołu Farafina z Burkiny Faso, który w ciągu niemal 30 lat swojego istnienia grał z grupami takimi jak The Rolling Stones i dawał koncerty dla kilkudziesięciu tysięcy widzów (np. na londyńskim Wembley na urodziny Nelsona Mandeli).

Warsztaty zakończą się 19 września wspólnym koncertem ich uczestników i mistrzów, który pokaże efekty prawie tygodniowej pracy. – Dwa lata temu grupa afrykańsko-irańsko-polska zagrała mazurka Fryderyka Chopina, do którego zatańczyli mistrzowie tańca indyjskiego. W zeszłym roku derwisz z Turcji zawirował do polskiego oberka. W tym roku na naszej finałowej fieście na pewno pojawi się coś równie ciekawego i zaskakującego. Zapraszamy wszystkich do udziału! – kończy Pomianowska.

Zapisy na warsztaty są prowadzone pod numerem telefonu +48 501 451 432 oraz pod adresem mailowym agencja_ami@op.pl. Więcej informacji o warsztatach: http://www.estrada.com.pl/46_351. Więcej informacji o mistrzach warsztatów: http://www.estrada.com.pl/49_366.

fwsk

 Dokument bez tytułu