Fania

afryka.org Kultura Muzyka Fania

Fania jest młodą senegalską wokalistką urodzoną w letni dzień pod drzewem cytrynowym w rejonie Sahelu (pas Afryki centralnej na południe od Sahary). Pochodzi z małej pasterskiej i rolniczej wioski leżącej 400 km od metropolii Dakaru.

Fania spędziła połowę życia w swojej ojczyźnie a potem mieszkała we Francji, Włoszech oraz w Los Angeles. Kiedy miała 17 lat wyjechała do Paryża. Współpracowała tam z zespołem Kaoma, dokładając swój głos do ich albumu zawierającego mega hit "Lambada".

Gdy chodzi o jej muzykę, nowoczesne techniki nagraniowe odgrywają w niej tak ważną rolę jak tradycyjne instrumenty z jej kraju. Nigdy jednak nie sampluje – wszystkie instrumenty rejestruje na żywo. Śpiewa w językach Peul, Wolof, Mandingo oraz Soninke – dialektach przodków z Afryki Zachodniej. Teksty Fanii dotykają różnych tematów związanych ze afrykańskim poczuciem wyobraźni (duchowość, spokój, czarna magia, powrót kochanka itp.).

Jej muzyka to inteligentna mieszanka tradycyjnych instrumentów oraz miejskich rytmów z siłą oddziaływania wzmocnioną przez popowe piosenki. Bogata w pomysły, spontaniczna i pełna świeżości, Fania otwiera nowe horyzonty aby pomóc nam odkryć afrykańską kulturę jutra. O swojej twórczości mówi: To rytm serca obu światów pulsuje w mojej muzyce.

W roku 2004 Fania wydała swój drugi wspaniały album "Naturel". W roku 2006 artystka po raz pierwszy przyjeżdża na trasę do Polski a jej album "Naturel" chwilę przed tym faktem pojawi się w polskich sklepach dzięki dystrybucji Cartel.

Przeczytaj wywiad z Fanią

(ifv)

 Dokument bez tytułu