Eto’o prosi o przebaczenie

afryka.org Wiadomości Sport Eto’o prosi o przebaczenie

Gdyby Puchar Narodów miał się odbyć jutro, to w finałowej imprezie zabrakłoby takich reprezentacji jak Egipt, Kamerun, Nigeria czy Algieria. Za to na turnieju w Gabonie i Gwinei Równikowej zagrałby takie reprezentacje jak Wyspy Zielonego Przylądka, Uganda, Sudan czy Libia. Póki co, oprócz dwójki gospodarzy awans na mistrzostwach Czarnego Lądu po raz pierwszy w historii zapewniła sobie Botswana oraz w niedzielę ekipa Wybrzeża Kości Słoniowej. Praktycznie pewne udziału w styczniowej imprezie mogą też być „Ogier” z Burkina Faso, które na swoim koncie mają trzy zwycięstwa w trzech meczach w grupie F.

Bliska awansu jest też jedenastka „Lwów Terangi”. Senegalczycy wyraźnie prowadzą w mocnej grupie E, a do rozegrania mają jeszcze mecze z DR Konga u siebie, wystarczy im remis, a potem ze słabym Mauritiusem na wyjeździe.

W pozostałych grupach trwa zacięta rywalizacja o pierwsze, premiowane awansem miejsce. Z drugich lokat wejdą tylko dwie drużyny. Na dziś jest to Sudan, który ma aż dziesięć punktów i tylko gorszą różnicą bramek ustępuje Ghanie, oraz Libia z ośmioma „oczkami”.

Poza finałową szesnastką kilka naprawdę mocnych ekip. W tym czterokrotni triumfatorzy Pucharu Narodów – Kamerun. W ostatnim meczu „Nieposkromione Lwy” zaprzepaściły szansę na wygraną z Senegalem marnując karnego. Pechowym strzelcem w 87 minucie okazał się wielki Samuel Eto’o.

– W tym sezonie była to dla mnie pierwsza niewykorzystana jedenastka. Przepraszam przede wszystkim naszych wiernych kibiców. Proszę też o przebaczenie – mówił po spotkaniu napastnik Interu Mediolan.

Po meczu w Yaounde doszło do zamieszek. Niezadowoleni fani rozbijali auta i zapalali koszulki tych osób, które miały na nich podobiznę… Eto’o. Kilkanaście osób zostało rannych.

Jedenastkę Kamerunu czekają jeszcze mecze z Mauritiusem u siebie we wrześniu i DR Konga na wyjeździe miesiąc później. O awans nie będzie łatwo, bo na razie „Nieposkromione Lwy” mają na swoim koncie ledwie pięć punktów.

KTO W FINAŁACH PUCHARU NARODÓW?

1. Gabon (gospodarz)

2. Gwinea Równikowa (gospodarz)

3. Botswana (awans z grupy K)

4. Wybrzeże Kości Słoniowej (awans z G)

ONI MOGĄ AWANSOWAĆ

5. Wyspy Zielonego Przylądka

6. Gwinea

7. Zambia

8. Maroko

9. Senegal

10. Burkina Faso

11. RPA

12. Ghana

13. Uganda

14. Tunezja (z drugiego miejsca w grupie K)

15. Sudan (z najlepszym bilansem z grup czterozespołowych)

16. Libia (z najlepszym bilansem z grup czterozespołowych)

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

PS. Po kolejnym kiepskim i nie wygranym meczu z RPA z funkcji selekcjonera „Faraonów” zrezygnował Hassan Shehata. Ten doświadczony trener poprowadził reprezentację Egiptu do trzech kolejnych triumfów w finałach Pucharu Narodów. Wcześniej ta sztuka nie udała się żadnemu szkoleniowcowi.

 Dokument bez tytułu