Etno Faza Warszawska – 7. Dzień Afryki

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Etno Faza Warszawska – 7. Dzień Afryki

24 maja, na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, przy Krakowskim Przedmieściu, odbędzie się doroczny koncert z okazji ogólnopolskich obchodów Dni Afryki. W tym roku, realizowany będzie pod hasłem Etno Faza Warszawska. I podobnie jak w poprzednich edycjach tego wydarzenia, organizowanych przez Fundację „Afryka Inaczej”, na scenie wystąpią wspólnie afrykańscy i polscy artyści. Wśród nich pojawią się między innymi Darek Malejonek, Ras Luta, Ifi Ude, zespół Sama Yoon, Pako Sarr, Bubah Kuyateh.

„Afryka Inaczej” po raz pierwszy zorganizowała koncert z okazji Dnia Afryki w 2009 roku. W tym roku już po raz siódmy zaprosi na to niezwykłe wydarzenie. W poprzednich latach na scenie wspólnie z afrykańskimi artystami mieszkającymi w Polsce wystąpili już muzycy zespołu VOO VOO, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, Habakuk i Stanisław Soyka.

Dzień Afryki, ma służyć integracji i dialogowi międzykulturowemu, a to najlepiej zrobić przez kulturę. Różne tradycje muzyczne staną się wielokulturowym graniem, Etno Fazą Warszawską. Sama nazwa Etno Faza nawiązuje do znanej audycji muzycznej Mamadou Dioufa i Sebastiana Korsaka, emitowanej, poprzednio w Radiu PiN, obecnie w RDC.

Koncert rozpocznie się o 17.30, w niedzielę 24 maja, na Małym Dziedzińcu UW. Wstęp wolny. Podobnie jak w poprzednich latach w finale koncertu na widzów czeka muzyczna niespodzianka.

Darek Malejonek, legendarny wykonawca muzyki reggae, znany wcześniej z zespołu Izrael, obecnie związany z Maleo Reggae Rockers. Karierę rozpoczynał w 1983 roku w zespole Kultura, później trafił do zespołu Izrael, z którym nagrał sześć płyt. Malejonek grał na basie w zespołach Moskwa oraz Armia. Był także współtwórcą projektu 2Tm2,3. Ostatnio zaangażowany w nagranie popularnych albumów „Morowe Panny” i „Panny Wyklęte”.

Ras Luta to chyba najbardziej rozpoznawalny wokalista sceny reggae w Polsce. Od 8 lat związany z Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Muzyka na płytach Luty każdorazowo nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub i do obrzędowgo grania Nyabinghi – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b. Teksty tego zadeklarowanego rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce.

Ifi Ude, polska wokalistka afrykańskiego pochodzenia, związana z Warszawą. Na koncie ma już solowy album, występuje w różnych programach i projektach muzycznych. Usłyszeć można ją było również na krążku „Panny Wyklęte”.

Pako Sarr, muzyk, kompozytor, producent pochodzący z Senegalu i mieszkający w Polsce. Pierwszy zespół ARRA założył w 1991 roku w Dakarze. Wraz z Mamadou Dioufem współtworzy senegalski zespół Djolof-Man. Jego muzykę można określić jako World Music, łączy tradycje afrykańskie gatunki z funk i reggae. 

Buba Badjie Kuyateh, gambijski wirtuoz kory, wystąpi wraz z nowym projektem Bantamba, współtworzonym wraz  z Jackiem Mazurkiewiczem (kontrabas) i Dominikiem Jaske (perkusja). Bantamba to połączenie afrykańskiej tradycji zewspółczesnym funk – jazzem brzmieniem.

Grupa C’est ca! powstała w Centrum Kultur Świata z inicjatywy Violi Wojciechowskiej, pierwszej tancerki i instruktorki afro w Polsce, od lat podróżującej do krajów Afryki Zachodniej. W grupie Viola zgromadziła kilkanaście swoich najzdolniejszych uczennic, podobnie jak ona zafascynowanych kulturą zachodnioafrykańską i regularnie szkolących się w tańcu na warsztatach w kraju i za granicą (Francja, Gambia, Gwinea). W programie pokazu są choreografie baletowe wykonywane do tradycyjnych rytmów granych na djembe, dunudnach i balafonach przez muzyków ze Strefy Rytmu.

Mamadou Diouf pochodzi z Senegalu. Jest muzykiem, dziennikarzem radiowym, poetą i dj-em, który od 30 lat mieszka w Polsce. Mamadou jest znanym muzykiem, identyfikowanym z etnicznym brzmieniem. Artysta wykonuje swoje piosenki głównie w senegalskim języku Wolof. Jako wokalista nagrał kilka płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim (“African Snow”) oraz śpiewał w duecie z Anną Marią Jopek. Obecnie związany z projektem muzycznym Mamadou i Sama Yoon.

Grzegorz Rytka, saksofonista, producent muzyczny, kompozytor. Od wielu lat na stałe współpracuje z zespołami DAAB, Szwagierkolaska, Kryzys, Pan Profeska, The Relievers. Jako muzyk sesyjny nagrywał płyty i koncertował m. in. z T LOVE, Dżem, De Mono, Elektryczne Gitary, Human, Kobranocka, Brygada Kryzys, Kultura, Trawnik, Yugoton, Vavamufin, Swoją Drogą, Polą Nowak. Obecnie związany z zespołem Sama Yoon.

Etno Faza Warszawska odbywa się dzięki dofinansowaniu miasta stołecznego Warszawy.

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.


 Dokument bez tytułu