Etiopia: Są głodne, więc nie mogą się uczyć

afryka.org Wiadomości Etiopia: Są głodne, więc nie mogą się uczyć

W Etiopii na początku października rozpoczął się rok szkolny. Niestety, zagrożenie głodem powoduje, że w wielu regionach kraju dzieci nie pójdą do szkoły.

“W ubiegłym roku w tym samym okresie mieliśmy zapisanych 2300 uczniów” – mówi dyrektor szkoły podstawowej w Bona, na południu Etiopii. „W tym roku mamy tylko 1800. To najgorszy wynik od trzech lat.”

Rodzice dzieci, które nie zostały posłane w tym roku do szkoły tłumaczą, że w domach jest bardzo niewiele, lub wręcz nie ma nic do jedzenia. Taka sytuacja, kiedy brak żywności i wody uniemożliwia dzieciom naukę ma miejsce w wielu okręgach, szczególnie na południu i południowym wschodzie. W regionach Oromiya, Tigray, Amhara i Somali notuje się najwięcej przypadków skrajnego niedożywienia i tam najpotrzebniejsza jest również pomoc humanitarna.

„Dla biednych rodzin, które cierpią z niedożywienia, wydatki związane z zakupem najprostszych pomocy szkolnych i ubrania dla uczniów są zbyt wysokie. Wszystkie pieniądze są przeznaczane na zakup jedzenia, a i tak to często to nie wystarcza, aby przeżyć. Dodatkowo, niedożywione dzieci nie mają siły, aby dotrzeć do szkoły, a nawet jak tam się znajdą, nie mogą skupić się na nauce, ponieważ są głodne.” – twierdzą przedstawiciele organizacji Save the Children.

maru

 Dokument bez tytułu