Etiopia: Nowy obóz dla somalijskich uchodźców

afryka.org Wiadomości Etiopia: Nowy obóz dla somalijskich uchodźców

W południowo-wschodniej Etiopii zorganizowano nowy obóz, który może pomieścić tysiące Somalijczyków, uciekających przed przemocą w ojczystym kraju.

Od początku roku, po wycofaniu wojsk etiopskich z Somalii, ponad 10 tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci, szuka schronienia w okolicach przygranicznego miasta Dolo Ado w Etiopii. Organizacje pomocowe szacują, że w ciągu kilku tygodni liczba uchodźców może zwiększyć się do 25 tysięcy, a wśród nich są osoby wymagające szczególnej opieki, kobiety w ciąży, małe dzieci i chorzy.

Nowi uchodźcy pochodzą przede wszystkim z regionów Gedo i Bakool, a także z Mogadiszu. Ludzie obawiają się, że milicja Al-Shabab, która kontroluje część Somali, będzie się na nich mścić za wsparcie, jakiego udzielali etiopskim wojskom i uciekają za granicę żeby ratować życie.

UNHCR zbiera na miejscu nowego obozu w Dolo Ado najpotrzebniejsze sprzęt: namioty, koce, moskitiery, naczynia. Zabezpieczono też żywność dla co najmniej 10 tysięcy uchodźców na najbliższe dwa tygodnie i rozpoczęto sprowadzanie większych ilości z magazynów w Tanzanii. Jednocześnie, WHO organizuje zapasy szczepionek i lekarstw, a UNICEF przygotowuje punkty edukacyjne dla dzieci na terenie obozu.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu