Etiopia: Nowe prawo

afryka.org Wiadomości Etiopia: Nowe prawo

Etiopski parlament przyjął nowe prawo, zakazujące cenzury mediów prywatnych i więzienia dziennikarzy. Jednak etiopska opozycja twierdzi, że to wciąż za mało i nie można jeszcze mówić o wolności słowa.

Zdaniem parlamentu, który reprezentuje interesy rządzącego Etiopią premiera, Melesa Zenawi’ego, nowe prawo spełnia międzynarodowe standardy. Wcześniej obowiązywało rozporządzenie, przewidujące karę więzienia i cenzurę. Teraz ma już tak nie być. Co więcej powstanie specjalna komisja do spraw prasy, złożona z dziennikarzy.

To nieprawda – twierdzą krytycy nowego prawa. Dlaczego? Etiopscy prokuratorzy będą nadal mogli w imię bezpieczeństwa narodowego wstrzymywać wydawanie i dystrybucję pism niewygodnych dla rządu Etiopii.

Nowe prawo dotyczące mediów jest próbą poprawy wizerunku Etiopii pod rządami premiera Zenawi’ego. Do 2005 roku uchodził on za pioniera demokracji w Afryce. Reputację zepsuła mu krwawa rozprawa z opozycją, kiedy po wyborach doszło do aktów przemocy, w których zginęło 200 przeciwników Zenawi’ego.

lumi

 Dokument bez tytułu