Etiopczyk szefem Czerwonego Krzyża

afryka.org Wiadomości Etiopczyk szefem Czerwonego Krzyża

Znamy już nowego sekretarza generalnego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Został nim Etiopczyk, Bekele Geleta.

Geleta zastąpi na tym stanowisku Fina, Markku Niskala. Będzie teraz kierował 186 narodowymi stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie.

Geleta ma 63 lata. Urodził się w Etiopii, 1 lipca 1944 roku. Ukończył ekonomię na Leeds University w Wielkiej Brytanii. Potem pracował jako dyrektor Franco-Ethiopian Railway Company oraz jako manager dla Irish Concern International i Kenya and Somalia for Care Canada. Był również ambasadorem Etiopii w Japonii i wicemnistrem ds. transportu i komunikacji. W latach 1984-1988 pracował jako sekretarz generalny Etiopskiego Czerwonego Krzyża. Potem kierował departamentem Afryki w centrali tej organizacji w Genewie (1996-2007). Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Operacji Międzynarodowych w Kanadyjskim Czerwonym Krzyżu.

Odchodzący ze stanowiska Niskala nie ma wątpliwości, że Geleta będzie doskonałym następcą. Tym bardziej, że ma doskonałe doświadczenie w zarządzaniu organizacją podczas sytuacji kryzysowych. Dowiódł tego będąc sekretarzem generalnym w Etiopii, kiedy kraj ten przechodził jedną z największych klęsk suszy w swoich dziejach.

ostro

 Dokument bez tytułu