Erytrejska pułapka

afryka.org Wiadomości Erytrejska pułapka

Żołnierze misji ONZ w Etiopii i Erytrei (UNMEE) znaleźli się w pułapce. Mieli strzec pokoju na granicy Etiopii z Erytreą, jednak erytrejskie władze postanowily zablokować im dostawy paliwa i żywności. Teraz Asmara nie chce ich wypuścić.

Spory o granicę trwają od momentu ogłoszenia przez Erytreę niepodległości w 1993 roku (wcześniej była anektowana przez Etiopię). Bezpośrednią przyczyną niezadowolenia Etiopii stało się miasteczko Badme, które komisja wyznaczona do ustalenia przebiegu granic przyznała Erytrei. W 1998 roku wybuchła nawet wojna graniczna, która pochłonęła 70 tysięcy ofiar. Po jej zakończeniu (2002), rząd z Addis zgodził się na erytrejską kontrolą nad Badme, ale jednocześnie poprosił o czas na dokładne wytyczenie linii dzielącej oba kraje.

Jednak sprawa granicy wciąż pozostaje nierozwiązana. W listopadzie 2006 roku, komisja graniczna dała obu skłóconym z sobą państwom rok na wyznaczenie granicy. Kością niezgody jest wciąż Badme, z którego oddaniem nie spieszy się Etiopia. Nie ma też porozumienia w sprawie granic.

W rezultacie Erytrea najpierw zaczęła rozpuszczać pogłoski o etiopskiej inwazji. Z kolei w grudniu 2007 roku odcięła dostawy paliwa dla sił pokojowych ONZ, które przyjechały na sporne terytorium osiem lat temu (ich siły liczą 1400 żołnierzy i 200 obserwatorów). Miał to być sposób na zmuszenie wspólnoty narodowej do wywarcia większej presji na Etiopię, aby ta wycofała swoich żołnierzy z Badme.

Teraz żołnierze UNMEE zostali odcięci nie tylko od dostaw paliwa, ale również żywności, a Erytrejczycy nie pozwalają im opuścić Erytrei. Niektórzy twierdzą, że Asmara chce w ten sposób zmusić błękitne hełmy do porzucenia sprzętu i pojazdów, które chce przejąć na potrzeby erytrejskiej armii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła „głębokie zaniepokojenie” kryzysem na erytrejsko-etiopskim pograniczu. Etiopia zaoferowała swoją pomoc w relokacji błękitnych hełmów na etiopską północ.

Etiopia i Erytrea wciąż są wielkimi wrogami. Przy każdej okazji wspierają przeciwników swojego rywala, destabilizując sytuację w całym regionie tzw. Rogu Afryki. Gdy Etiopia wysłała swoich żołnierzy do Somalii, aby pomogli rządowi tymczasowemu, Asmara zaczęła wspierać siły walczące z somalijskimi władzami.

(ostro)

 Dokument bez tytułu