Eliminacje Pucharu Narodów. Ogiery w finałach

afryka.org Wiadomości Sport Eliminacje Pucharu Narodów. Ogiery w finałach

To był najdramatyczniejszy mecz w eliminacjach. Republika Środkowoafrykańska broniła w Wagadugu jednobramkowej zaliczki z pierwszego spotkania u siebie. Kiedy w 7 minucie gola dla gości zdobył grający w izraelskim Hapoel Ramat Gan David Manga wydawało się, że losy awansu są rozstrzygnięte. Burkina Faso potrzebowała w tym momencie trzech goli.

“Ogiery” obudziły się za sprawą swojego najlepszego piłkarza Alaina Traore. To on wyrównał po kilkunastu minutach. Przed przerwą gola z karnego zdobył jeszcze Moumouni Dagano. W drugiej części trwała dramatyczna walka o trzeciego gola. W końcu “Ogierom” się udało! W ostatniej minucie trafił niezawodny zawodnik francuskiego Lorient Alain Traore.  Republice Środkowoafrykańskiej nie udało się tym samym wywalczyć historycznego awansu do finałów Pucharu Narodów. Po raz dziewiąty zagra tam Burkina Faso. W meczu w Wagadugu belgijski szkoleniowiec “Ogierów” Paul Put tylko na kilka minut wystawił Prejuce Nakoulmę. Abdou Razack Traore w ogóle nie wystąpił.

W innych wieczornych meczach Togo uporało się u siebie z ćwierćfinalistą ostatniego PNA Gabonem 2:1 i awansowało do styczniowego turnieju w RPA. Drugiego gola zdobył słynny Emmanuel Adebayor. Togo z powodu dramatycznych wydarzeń nie zagrało w finałowym turnieju w 2010 roku w Angoli. Oby teraz obyło się bez podobnych historii. W ostatnim dzisiejszym spotkaniu awans przypieczętowali też Algierczycy. “Lisy Pustyni” po raz drugi pokonały Libię i w finale Pucharu Narodów zagrają już po raz pietnasty.

Algieria – Libia 2:0. Pierwszy mecz 1:0

Do finałowego turnieju, 19 stycznia – 10 luty 2013 w RPA, awansowali zwycięzcy dwumeczów. Stawkę uzupełnią gospodarze.