afryka.org Wiadomości Sport Eliminacje Pucharu Narodów. Etiopia w finałach, a Kamerun odpada! Awans Republiki Zielonego Przylądka i Nigru!

Skończył się już pierwszy niedzielny mecz w decydującej fazie eliminacji do styczniowych mistrzostw Czarnego Lądu. W Addis Abebie reprezentacja Etiopii potwierdziła, że jej świetna gra w kwalifikacjach do mundialu 2014 nie jest przypadkowa.

Po przegranej w pierwszym meczu z sąsiadem z Sudanu 3:5, u siebie w domu udało się odrobić straty. Wszystko rozstrzygnęło się w ledwie kilka minut w drugiej części.  Najpierw w 61 minucie trafił Adane Girma, a trzy minuty później rozstrzygającego gola zdobył Saladin Said. Ten drugi jest jednym z niewielu zawodników z Etiopii, który gra poza swoim krajem, konkretnie w egipskim Wadi Degla FC. W dwumeczu sąsiadów decydowały gole strzelane na wyjeździe, a te są na korzyść “Czarnych Lwów”.

Kibice w Etiopii czekali w futbolu na taki sukces aż 30 lat! Po raz ostatni w finałach Pucharu Narodów zagrali w 1982 roku. Kto pamięta sukcesy ze schyłku lat 50. i początku 60. ubiegłego wieku, kiedy reprezentacja z tego kraju triumfowała nawet w mistrzostwach Czarnego Lądu? Kraj był czy jest sławny dzięki wspaniałym biegaczom, teraz pora na sukcesy piłkarzy. Pierwszy krok już został zrobiony.

Teraz na ulicach wielu miast trwa pewnie wielki karnawał. Oby skończyło się bez ofiar, bo sam w Afryce byłem świadkiem takiej spontanicznej, niekontrolowanej radośći fanów. Często kończyło się na śmiertelnych wypadkach.

Skończył się też mecz Kamerunu z Republiką Zielonego Przylądka. Po golu Mohammadou Idrissou w ostatnich minutach gospodarze zwyciężyli 2:1, ale to za mało żeby awansować. W dwumeczu lepsi rywala, a “Nieposkromione Lwy” po raz drugi z rzędu poza Pucharem Narodów. To wielka sensacja!

Sporą niespodziankę sprawiła też ekipa Nigru. Odrobiła straty w rewanżu z Gwineą i po raz drugi z rzędu zagra w PNA. Kolejnymi finlistami są też Angola i Togo.

Burkina Faso z Prejucem Nakoulmą i Abdou Razackiem Traore rozpoczyna swój mecz o godz. 20 naszego czasu. Do kompletu 16 finalistów potrzeba jeszcze zakończenia dwóch innych spotkań.

Gwinea Równikowa – DR Konga (0:4)

Burkina Faso – Republika Środkowoafrykańska (0:1)

Do finałowego turnieju, 19 stycznia – 10 luty 2013 w RPA, awansują zwycięzcy dwumeczów. Stawkę uzupełnią gospodarze.