Eliminacje Pucharu Narodów: Afryka Zachodnia rządzi

afryka.org Wiadomości Sport Eliminacje Pucharu Narodów: Afryka Zachodnia rządzi

Za nami dwie rundy spotkań w grupach. Eliminacje nie osiągnęły jeszcze półmetka, ale już można się pokusić o pierwsze podsumowania. Ze startu na pewno może być zadowolona dziewiątka reprezentacji, która na swoim koncie ma po dwie wygrane.

W tym zestawie jest dwójka zespołów z grupy F, Republika Zielonego Przylądka i Maroko. Obie drużyny spotkają się ze sobą w marcu przyszłego roku i będą to gry o awans. No chyba, co jest mocno prawdopodobne, że komuś uda się awansować z dobrym bilansem z drugiej pozycji. W ten sposób awansują jednak tylko dwie reprezentacje.

Podobne starcia o wszystko zapowiadają się w innych grupach, jak choćby w G, gdzie prowadzący Egipt zacznie od meczu z drugą Nigerią na wyjeździe.

Bardzo ważne gry w marcu czekają też trenera Henryka Kasperczaka i jego Tunezję. 23 i 27 marca 2016 „Orły Kartaginy’ dwukrotnie zmierzą się z prowadzącym w grupie A Togo.

Na dziś w finałach Pucharu Narodów Afryki 2017 w Gabonie zagrałyby następujące drużyny:

– z Zachodu: Togo, Mali, Republika Zielonego Przylądka, Nigeria, Ghana, Senegal

– z Północy: Maroko, Egipt, Algieria, tu wliczam też Sudan

– z centralnej części: Kongo, Kamerun, Gabon

– z Południa: Angola i Suazi

– ze Wschodu: Uganda

Czyli nic nowego. Od dobrych kilku lat rządzi Afryka Zachodnia i widać to też po pierwszej części eliminacyjnych gier.

Na przeciwstawnym biegunie są narodowe drużyny Gwinei Równikowej, Gwinei czy RPA, które zamykają stawki w grupach: C, L, M. Nie do końca wyszedł też start ekipom Tunezji, DR Konga czy Wybrzeża Kości Słoniowej. No ale jest jeszcze czas na odrobienie strat.

Jeśli chodzi o najskuteczniejszy zawodników tych eliminacji, to na razie po cztery gole ma trójka piłkarzy. Dwaj z nich: El Arbi Soudani (Dinamo Zagrzeb) i Ferebory Dore (Angers) grają w Europie. Basem Morsi reprezentuje egipski Zamalek. Na wyróżnienie zasługuje też Vincent Aboubakar, którego dwie bramki dały „Nieposkromionym Lwom” komplet punktów w spotkaniach z Mauretanią (1:0) i Gambią (1:0), oraz Tony Tsabedze. 30-letni pomocnik Mbabane Swallows jest najskuteczniejszym graczem Suazi, które sensacyjnie przewodzi w grupie L przed Zimbabwe, Malawi i Gwineą.

ELIMINACJE PUCHARU NARODÓW AFRYKI 2017

Grupa A

12 czerwca (piątek), Tunezja – Dżibuti 8:1. Chikhaoui 9., 22., 23., Sassi 37., Khalifa 63., Ben Youssef 68., Hannachi 79., Touzghar 80. – Liban 54. karny

14 czerwca (niedziela), Togo – Liberia 2:1. Ouro-Akoriko 63., Adebayor 89. – Jebor 43.

4 września (piątek): Dżibuti – Togo 0:2. Akakpo 4., Ayite 41.

5 września (sobota): Liberia – Tunezja 1:0. Doe 79.

1. Togo 2 6 4-1

2. Tunezja 2 3 8-2

3. Liberia 2 3 2-2

4. Dżibuti 2 0 1-10

23 marca 2016: Tunezja – Togo

Dżibuti – Liberia

27 marca: Liberia – Dżibuti

Togo – Tunezja

3 czerwca: Liberia – Togo

Dżibuti – Tunezja

2 września: Tunezja – Liberia

Togo – Dżibuti

Grupa B

13 czerwca (sobota), Angola – Republika Środkowoafrykańska 4:0. Gelson 36., 63., Menga 56. karny., Gilberto 90. karny

14 czerwca (niedziela), DR Konga – Madagaskar 2:1. Ndombe 57., Mpela 74. – Nonot 77.

6 września (niedziela): Madagaskar – Angola 0:0

Republika Środkowoafrykańska – DR Konga 2:0. Mabide 23. karny, Gourrier 33.

1. Angola 2 4 4-0

2. DR Konga 2 3 2-3

3. Republika Środkowoafrykańska 2 3 2-4

4. Madagaskar 2 1 1-2

23 marca: DR Konga – Angola

Madagaskar – Republika Środkowoafrykańska

27 marca: Republika Środkowoafrykańska – Madagaskar

Angola – DR Konga

3 czerwca: Republika Środkowoafrykańska – Angola

Madagaskar – DR Konga

2 września: DR Konga – Republika Środkowoafrykańska

Angola – Madagaskar

Grupa C

13 czerwca (sobota), Mali – Sudan Południowy 2:0 Maiga 17., S. Coulibaly 29.

14 czerwca (niedziela), Gwinea Równikowa – Benin 1:1. Nsue 48. – Sessegnon 45.

5 września (sobota): Sudan Południowy – Gwinea Równikowa 1:0. Lual 52.

6 września (niedziela): Benin – Mali 1:1. Adeoti 34. – Doaby 21.

1. Mali 2 4 3-1

2. Sudan Południowy 2 3 2-1

3. Benin 2 2 2-2

4. Gwinea Równikowa 2 1 1-2

23 marca: Sudan Południowy – Benin

Mali – Gwinea Równikowa

27 marca: Benin – Sudan Południowy

Gwinea Równikowa – Mali

3 czerwca: Sudan Południowy – Mali

Benin – Gwinea Równikowa

2 września: Gwinea Równikowa – Sudan Południowy

Mali – Benin

Grupa D

13 czerwca (sobota), Uganda – Botswana 2:0. Massa 55., Umony 66.

Burkina Faso – Komory 2:0. Bance 61., Zongo 82.

5 września (sobota): Komory – Uganda 0:1. Mawejje 25.

Botswana – Burkina Faso 1:0. Mogorosi 50.

1. Uganda 2 6 3-0

2. Burkina Faso 2 3 2-1

3. Botswana 2 3 1-2

4. Komory 2 0 0-3

23 marca: Komory – Botswana

Burkina Faso – Uganda

27 marca: Uganda – Burkina Faso

Botswana – Komory

3 czerwca: Komory – Burkina Faso

4 czerwca: Botswana – Uganda

2 września: Uganda – Komory

3 września: Burkina Faso – Botswana

Grupa E

13 czerwca (sobota), Zambia – Gwinea-Bissau 0:0

14 czerwca (niedziela), Kongo – Kenia 1:1. Oniangue 34. karny – Were 9.

5 września (sobota): Gwinea-Bissau – Kongo 2:4. Zezinho 63., 80. – Dore 30., 33, 62., 65.

6 września (niedziela): Kenia – Zambia 1:2. Olunga 13. – Kalengo 28., Mbesuma 42.

1. Kongo 2 4 5-3

2. Zambia 2 4 2-1

3. Kenia 2 1 2-3

4. Gwinea-Bissau 2 1 2-4

23 marca: Gwinea-Bissau – Kenia

Zambia – Kongo

27 marca: Kongo – Zambia

Kenia – Gwinea-Bissau

3 czerwca: Gwinea-Bissau – Zambia

Kenia – Kongo

2 września: Kongo – Gwinea-Bissau

Zambia – Kenia

Grupa F

12 czerwca (piątek), Maroko – Libia 1:0. El Kaddouri 51.

13 czerwca (sobota), Republika Zielonego Przylądka – Wyspy Świętego Tomasza i Książęce 7:1. Djaniny 11., 73., Rocha 17. karny, Rodrigues 35., Fortes 42., Babanco 51. karny, Tavares 75. – Leal 54.

5 września (sobota): Wyspy Świętego Tomasza i Książęce – Maroko 0:3. Amrabat 34., El Arbi 39., Dirar 42.

6 września (niedziela): Libia – Republika Zielonego Przylądka 1:2. Almosrati 85. – de Graca 56., Mendes 89.

1. Zielony Przylądek 2 6 9-2

2. Maroko 2 6 3-0

3. Libia 2 0 1-3

4. Wyspy Świętego Tomasza 2 0 1-10

23 marca: Wyspy Świętego Tomasza i Książęce – Libia

Republika Zielonego Przylądka – Maroko

27 marca: Maroko – Republika Zielonego Przylądka

Libia – Wyspy Świętego Tomasza i Książęce

3 czerwca: Libia – Maroko

Wyspy Świętego Tomasza i Książęce – Republika Zielonego Przylądka

2 września: Maroko – Wyspy Świętego Tomasza i Książęce

Republika Zielonego Przylądka – Libia

Grupa G

13 czerwca (sobota), Nigeria – Czad 2:0. Salami 63., Ighalo 80. karny

14 czerwca (niedziela), Egipt – Tanzania 3:0. Rabia 61., Morsi 65., Salah 70.

5 września (sobota): Tanzania – Nigeria 0:0

6 września (niedziela): Czad – Egipt 1:5. Haroun 38. – Morsi 2., 25., 62., Salah 40., Kahraba 57.

1. Egipt 2 6 8-1

2. Nigeria 2 4 2-0

3. Tanzania 2 1 0-3

4. Czad 2 0 1-7

23 marca: Nigeria – Egipt

Czad – Tanzania

27 marca: Egipt – Nigeria

Tanzania – Czad

3 czerwca: Czad – Nigeria

Tanzania – Egipt

2 września: Nigeria – Tanzania

Egipt – Czad

Grupa H

14 czerwca (niedziela), Ghana – Mauritius 7:1. Atsu 11., J.Ayew  17., 38., Gyan 23., 30., Schlupp 66., Accam 90. – Sophie 32.

Mozambik – Rwanda 0:1. Sugira 3.

5 września (sobota): Rwanda – Ghana 0:1. Wakaso 85.

6 września (niedziela): Mauritius – Mozambik 1:0. Pithia 48.

1. Ghana 2 6 8-1

2. Rwanda 2 3 1-1

3. Mauritius 2 3 2-7

4. Mozambik 2 0 0-2

23 marca: Ghana – Mozambik

Mauritius – Rwanda

27 marca: Rwanda – Mauritius

Mozambik – Ghana

3 czerwca: Rwanda – Mozambik

Mauritius – Ghana

2 września: Mozambik – Mauritius

Ghana – Rwanda

Grupa I

14 czerwca (niedziela), Sudan – Sierra Leone 1:0. Agab 77. karny

6 września (niedziela): Sierra Leone – WKS 0:0

1. Sudan 1 3 1-0

2. WKS 1 1 0-0

3. Sierra Leone 2 1 0-1

23 marca: WKS – Sudan

27 marca: Sudan – WKS

3 czerwca: Sierra Leone – Sudan

2 września: WKS – Sierra Leone

Grupa J

13 czerwca (sobota), Algieria – Seszele 4:0. Slimani 22., Soudani 34., 47. Bentaleb 90.

14 czerwca (niedziela), Etiopia – Lesotho 2:1. Panom 68., Said 78. – Mothoana 41.

5 września (sobota): Seszele – Etiopia 1:1. Laurence 24. karny – Seyoum 54.

6 września (niedziela): Lesotho – Algieria 1:3. Mokhahlane 38. – Ghoulam 32., Soudani 85., 90.

1. Algieria 2 6 7-1

2. Etiopia 2 4 3-2

3. Seszele 2 1 1-5

4. Lesotho 2 0 2-5

23 marca: Seszele – Lesotho

Algieria – Etiopia

27 marca: Etiopia – Algieria

29 marca: Lesotho – Seszele

3 czerwca: Seszele – Algieria

5 czerwca: Lesotho – Etiopia

2 września: Etiopia – Seszele

Algieria – Lesotho

Grupa K

13 czerwca (sobota), Senegal – Burundi 3:1. Konate 15. karny, Biram Diouf 63., Mane 90. – Fiston 59.

14 czerwca (niedziela), Niger – Namibia 1:0. Sakou 39. karny

5 września (sobota): Burundi – Niger 2:0. Razak 21., Papy 83.

Namibia – Senegal 0:2. Kouyate 35.,  Mane 56.

1. Senegal 2 6 5-1

2. Burundi 2 3 3-3

3. Niger 2 3 1-2

4. Namibia 2 0 0-3

23 marca: Burundi – Namibia

Senegal – Niger

27 marca: Namibia – Burundi

Niger – Senegal

3 czerwca: Burundi – Senegal

Namibia – Niger

2 września: Senegal – Namibia

Niger – Burundi

Grupa L

12 czerwca (piątek), Gwinea – Suazi 1:2. Kamano 68. – Tsabedze 12., 84.

13 czerwca (sobota), Malawi – Zimbabwe 1:2. Banda 24. – Malajila 23., Billiat 83.

6 września (niedziela): Suazi – Malawi 2:2. Mzawa 15. samobójcza., Mabila 60. – Phiri 6., Msowoya 17.

Zimbabwe – Gwinea 1:1. Musona 34. – I. Traore 3.

1. Suazi 2 4 4-3

2. Zimbabwe 2 4 3-2

3. Malawi 2 1 3-4

4. Gwinea 2 1 2-3

23 marca: Suazi – Zimbabwe

Gwinea – Malawi

27 marca: Zimbabwe – Suazi

Malawi – Gwinea

3 czerwca: Suazi – Gwinea

Zimbabwe – Malawi

2 września: Malawi – Suazi

Gwinea – Zimbabwe

Grupa M

13 czerwca (sobota), RPA – Gambia 0:0

14 czerwca (niedziela), Kamerun – Mauretania 1:0. Aboubakar 90.

5 września (sobota): Mauretania – RPA 3:1. Abeid 6., Beyguili 81., Ahmed 88. – Gabuza 69.

6 września (niedziela): Gambia – Kamerun 0:1. Aboubakar 65.

1. Kamerun 2 6 2-0

2. Mauretania 2 3 3-2

3. Gambia 2 1 0-1

4. RPA 2 1 1-3

23 marca: Kamerun– RPA

Mauretania – Gambia

27 marca: RPA – Kamerun

Gambia – Mauretania

3 czerwca: Gambia – RPA

Mauretania – Kamerun

2 września: RPA – Mauritius

Kamerun – Gambia

NAJSKUTECZNIEJSI STRZELCY

4 – Soudani (Algieria), Morsi (Egipt), Dore (Kongo)

3 – Chikhaoui (Tunezja)

2 – Aboubakar (Kamerun), Tsabedze (Suazi), Mane (Senegal), J. Ayew, Gyan (Ghana), Salah (Egipt), Djaniny (Zielony Przylądek), Gelson (Angola)

Do finałów awansują zwycięzcy grup i dwa zespoły z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Miejsce w finałach ma już też zapewniony Gabon – organizator PNA 2017.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu