Eliminacje Pucharu Afryki

afryka.org Wiadomości Sport Eliminacje Pucharu Afryki

Piłkarze na Czarnym Lądzie rozpoczęli już rywalizację w eliminacjach do kolejnych mistrzostw Afryki, które w styczniu 2012 roku odbędą się na stadionach Gabonu i Gwinei Równikowej, ale faktyczny start nastąpi w ten weekend, kiedy to rywalizację rozpoczynają wszystkie grupy.

Jeśli spotkania będą równie interesujące co te w grupie K, to na brak emocji na pewno nie będzie można narzekać! Na razie na czele jest tam zespół Botswany. „Zebry” sensacyjnie pokonały na wyjeździe Tunezję 1:0, a potem w takich samych rozmiarach uporały się u siebie z Czadem. Na ich ich siedmiopunktowy bilans składa się jeszcze remis w wyjazdowym meczu w Malawi. Teraz grają u siebie z Togo i jeśli zainkasują kolejne trzy punkty, to uczynią duży krok w wywalczeniu historycznego awansu do finałów Pucharu Narodów Afryki. Wcześniej „Zebrą” nigdy ta sztuka się jeszcze nie udała.

Spójrzmy na zestawienie eliminacji. W grupie A na papierze faworytem jest jedenastka Mali, ale trzy pozostałe reprezentacje czyli Zimbabwe, Liberia i ekipa Wysp Zielonego Przylądka, mogą sporo namieszać. W meczu w Monrovii szansę występu ma pomocnik Polonii Bytom Clemence Matawu. „Wojownikom” na pewno w wyjazdowym spotkaniu z Liberią nie będzie łatwo.

Z kolei w B zdecydowanym faworytem jest Nigeria, która rywalizację rozpoczyna w niedzielę po południu starciem u siebie z Madagaskarem. Ciekawie będzie w kolejnej grupie. Tam o pierwsze miejsce premiowane awansem z „Miedzianymi Pociskami” z Zambii powalczą piłkarze Mozambiku i Libii.

Finalistę mistrzostw świata Algierczyków czeka ciężka przeprawa z Marokiem. Łatwo nie będzie też miał kolejny uczestnik mundialu w RPA czyli Kamerun. „Nieposkromione Lwy” pod wodzą nowego szkoleniowca Javiera Clemente będą się musiały uporać z drużynami Senegalu i DR Konga.

Z grupy F w ostatniej chwili wycofała się drużyna Mauretanii. W tej sytuacji Burkina Faso, Gambia i Namibia rozegrają tylko cztery mecze.

Gospodarze ostatnich mistrzostw świata zagrają z Egiptem. Na początek „Bafana Bafana” zmierzą się u siebie z Nigrem, a „Faraonowie” ze Sierra Leone w Kairze.

Ćwierćfinalista mundialu rozpoczyna od starcia z reprezentacją Suazi. Ghana nie powinna mieć problemów z pokonaniem jedenastki „Tarczy Króla” i awansem. Ale jak będzie naprawdę przekonamy się dopiero w październiku przyszłego roku, kiedy to eliminacje się kończą.

GRUPY ELIMINACYJNE PUCHARU NARODÓW AFRYKI

Grupa A: Mali, Zimbabwe, Liberia, Wyspy Zielonego Przylądka

Grupa B: Nigeria, Gwinea, Etiopia, Madagaskar

Grupa C: Zambia, Mozambik, Libia, Komory

Grupa D: Algieria, Maroko, Tanzania, Republika Środkowoafrykańska

Grupa E: Kamerun, Senegal, Demokratyczna Republika Konga, Mauritius

Grupa F: Gambia, Burkina Faso, Namibia

Grupa G: Egipt, RPA, Sierra Leone, Niger

Grupa H: Wybrzeże Kości Słoniowej, Rwanda, Benin, Burundi

Grupa I: Ghana, Kongo, Sudan, Suazi

Grupa J: Uganda, Angola, Gwinea Bissau, Kenia

Grupa K: Botswana, Tunezja, Togo, Malawi, Czad

Awans do finałów wywalczą najlepsze zespoły w swoich grupach. Do tego druga drużyna z grupy K, a także dwa zespoły spośród tych, które zajmą drugie lokaty i będą miały najlepszy bilans gier z pierwszymi i trzecimi zespołami w swoich grupach. Z gry w eliminacjach zwolnione są drużyny gospodarzy PNA 2012 czyli Gabon i Gwinea Równikowa.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu