Eliminacje PNA

afryka.org Wiadomości Sport Eliminacje PNA

Emocjonujący weekend na stadionach Czarnego Lądu! Piłkarze walczyć będą w kolejnych meczach eliminacyjnych PNA, który w styczniu 2012 roku odbędzie się w Gabonie i Gwinei Równikowej. Wszędzie powinno być ciekawie, bo grupowych spotkań nie jest za wiele i strat poniesionych na początku nie sposób będzie odrobić.

Przegląd gier rozpocznijmy od ostatniej grupy K. Tam pięć reprezentacji ma już za sobą kilka serii gier, a sensacyjnym liderem jest Botswana. „Zebry” tym razem pauzują, a najciekawiej zapowiada się tutaj starcie Togo i Tunezji. Z tej grupy wyjątkowo dwa zespoły wywalczą awans, więc jest o co grać. „Orły Kartaginy” są na razie drugie z 4 punktami na koncie. „Krogulce” mają do nich dwa punkty straty.

W grupie A przyjdzie trzymać kciuki za reprezentację Zimbabwe. „Wojownicy” u siebie w Harare podejmują lidera grupy drużynę z Wysp Zielonego Przylądka. W składzie gospodarzy jest dwójka zawodników z naszej ekstraklasy. To obrońca Zagłębia Lubin Costa Nhamoinescu i pomocnik Polonii Bytom Clemence Matawu. Z tym ostatnim rozmawiałem przed wylotem do Afryki.

– Wszyscy wiemy, jak ważne to dla nas spotkanie. Liczymy na wygraną, bo po dobrym stracie i remisie z Liberią na wyjeździe wygrana u siebie byłaby dobrą zaliczką przed kolejnymi meczami – mówił Matawu.

Dodajmy, że z polskiej ligi na weekendowe mecze w Afryce powołanie otrzymał jeszcze zawodnik Cracovii Saidi Ntibazonkiza. Piłkarza z Burundi, jak i jego kolegów czeka bardzo ciężkie zadanie, bo ich rywalem w meczu grupy H są „Słonie” z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Ciekawie będzie też w innych grupach. Triumfator Pucharu Narodów Afryki w trzech ostatnich edycjach gra w zespołem Nigru na wyjeździe. Po remisie u siebie miesiąc temu ze Sierra Leone jedenastka Egiptu nie może sobie pozwolić na kolejną wpadkę, tym bardziej, że ma solidnego rywala w grupie jakim jest Republika Południowej Afryki.

Oto zestaw par najbliższych meczów eliminacyjnych Pucharu Narodów Afryki:

Grupa A

Mali – Liberia

Zimbabwe – Wyspy Zielonego Przylądka

Grupa B

Madagaskar – Etiopia

Gwinea – Nigeria (mecz pod znakiem zapytania)

Grupa C

Libia – Zambia

Komory – Mozambik

Grupa D

Tanzania – Maroko

Republika Środkowoafrykańska – Algieria

Grupa E

Senegal – Mauritius

Kamerun – DR Konga

Grupa F

Burkina Faso – Gambia

Grupa G

Niger – Egipt

Sierra Leone – RPA

Grupa H

Rwanda – Benin

Burundi – Wybrzeże Kości Słoniowej

Grupa I

Kongo – Suazi

Ghana – Sudan

Grupa J

Kenia – Uganda

Angola – Gwinea Bissau

Grupa K

Malawi – Czad

Togo – Tunezja

Awans do finałowego turnieju uzyskują zwycięzcy grup oraz dwa zespoły z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Wyjątkiem jest pięciozespołowa grupa K. Z niej awansują bezpośrednio dwa najlepsze zespoły

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu