Ekologiczne Cape Town

afryka.org Wiadomości Ekologiczne Cape Town

Rada miasta Cape Town w Republice Południowej Afryki (RPA) postanowiła przyjąć plan, który pozwoli walczyć ze skutkami globalnego ocieplenia. W ciągu ostatniego lata, Cape Town dotknęła susza, która zmusiła mieszkańców tego miasta do racjonowania wody. Przewiduje się, że takie sytuacje będą zdarzać się coraz częściej, dlatego władze miejskie chcą działać już teraz.

W latach 90-tych przeprowadzono studia nad zmianami klimatu w RPA. Już wtedy dwie prowincje – Northern i Western Cape (to tam gdzie znajduje się Cape Town) zostały wymienione jako najbardziej zagrożone przez globalne ocieplenie. Dlatego powstał projekt, który ma pomóc w ograniczeniu jego negatywnych skutków.

Większość zaleceń tego projektu odnosi się do życia codziennego mieszkańców Cape Town. Sugeruje on instalację zbiorników na wodę deszczową, czy też spłuczek do toalet ograniczających zużycie wody.

Cape Town zaczyna mieć też problemy z energią elektryczną. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do przerw w dostawie prądu, które kosztowały miasto 81 milionów dolarów amerykańskich (USD). W rezultacie do 2020 roku 10 procent domów w mieście ma zainstalować ogrzewacze wody zasilane energią z baterii słonecznych. Jednocześnie Cape Town zaczęło kupować prąd od elektrowni wiatrowej Darling Wind Farm

RPA jest największym producentem gazów cieplarnianych w Afryce i 15. na świecie. Do 2012 roku zobowiązało się zredukować wskaźnik energii wytwarzanej przy użyciu węgla o 10 procent – obecnie ponad 91 procent energii wciąż powstaje w ten sposób.

(kofi)

 Dokument bez tytułu