Egipt : pierwsza domena zapisana po arabsku

afryka.org Bez kategorii Egipt : pierwsza domena zapisana po arabsku

Egipt wprowadził po raz pierwszy do sieci nazwę domeny zapisaną alfabetem arabskim. Za jego śladem pójdą już niedługo Chińczycy i Tajlandzcy. Według Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) zajmującej się przydzielaniem domen, język arabski jest dzisiaj jednym z najczęściej używanych języków w Internecie.

Egipt już dawno złożył prośbę do ICANN o pozwolenie na użycie języka arabskiego. Do tej pory strony egipskie i arabskie musiały być zapisywane w alfabecie łacińskim. Taki zapis fonetyczny wprowadzał wiele zamieszania gdyż w każdym kraju wyglądał on nieco inaczej.

 

Rekordzista z Bliskiego Wschodu pod względem liczby użytkowników Internetu (w 2009 r. było ich 17 mln) dopiął swego. Od tej pory egipskie instytucje, przedsiębiorstwa i organizacje będą mogły zapisać nazwę swojej domeny po arabsku i dodać na końcu مصر. (masr – co po arabsku znaczy Egipt).

 

Czy wobec tego domeny takie jak .com, .net czy .org przejdą do lamusa? Nie koniecznie. Internauci i firmy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do tej zmiany. Uważają, że Internet może stracić w ten sposób swoją najważniejszą zaletę: otwartość na świat. Bowiem ci, którzy nie znają arabskiego nie będą mogli wejść na niektóre strony. Póki co, trzy egipskie firmy, które nabyły domenę Masr czekają na rezultaty. Z powodu muzułmańskiego weekendu do ICANN wpłynęło jak na razie dość mało próśb.

 

Źródło : RFI AFP/Cris Bouroncle

Tłumaczenie: ignotus88

 Dokument bez tytułu