Egipt na wojnie z minami

afryka.org Wiadomości Egipt na wojnie z minami

W północnym Egipcie wciąż zalegają miny i materiały wybuchowe z okresu drugiej wojny światowej. Szacuje się, że zostawione po walczących w rejonie El-Alamein państwach Osi i Aliantach miny, stanowią dziś 20 procent wszystkich istniejących pól minowych na świecie.

Egipskie władze postanowiły oczyścić zaminowane terytorium. Mają nadzieję, że w ten sposób uzyskają dostęp do nowych obszarów, gdzie będzie można eksploatować zasoby ropy naftowej i gazu. Projekt rozminowywania wymaga jednak ogromnych nakładów. Będzie kosztował 250 milionów dolarów amerykańskich. Do usunięcia są miliony min.

Rząd Egiptu szuka nowych terenów, które mogłyby pomóc w odciążeniu Doliny Nilu, w której mieszka aż 77 milionów Egipcjan. Zaminowane obszary, po oczyszczeniu, mogłyby idealnie nadawać się do zasiedlenia. Strefa między El Alamein a libijską granicą jest pożądana przez bogatych egipskich i zagranicznych inwestorów. O atrakcyjności tego obszaru świadczy też jego położenie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Tam, gdzie już nie ma min, od razu pojawiły się inwestycje.

W czasie ostatnich dwóch dekad poprzedniego stulecia udało się rozbroić około 3 miliony min. Do neutralizacji pozostaje jeszcze 16 milionów ładunków wybuchowych.

ostro

 Dokument bez tytułu