Egipt ma konstytucję

afryka.org Wiadomości Egipt ma konstytucję

Nowa konstytucja Egiptu została podpisana przez prezydenta tego kraju, Mohammeda Mursiego. Jego zdaniem ustawa zasadnicza ustabilizuje sytuację polityczną. Innego zdania jest opozycja, która od początku była jej przeciwna.

Sprzeciw opozycji budził fakt, że wiele przepisów, które znalazły się w konstytucji skierują Egipt ku  islamistycznej wizji państwa, realizowanej przez Mursiego i jego Bractwo Muzułmańskie, do którego należy. Konstytucja w tym kształcie dyskryminuje mniejszości. Umożliwia też muzułmańskim duchownym na ingerencję w sprawy państwa.

Konstytucja została zatwierdzona na drodze referendum. Ponad 63 procent Egipcjan miało zagłosować za przyjęciem ustawy zasadniczej.  Opozycja twierdzi, że wyniki referendum zostały sfałszowane.

Egipt znajduje się wciąż w trudnej sytuacji polityczno-ekonomicznej. Z jednej strony jest sceną konfliktu między islamistami i ich przeciwnikami. Z drugiej, sytuacja ekonomiczna jest coraz trudniejsza. W ostatnich tygodniach wielu Egipcjan w obawie przed pogłębiającym się kryzysem, wycofywało swoje oszczędności z banków, i zamieniali na twardą walutę.

m

 Dokument bez tytułu