Egipt: Koptowie żegnają Szenudę III

afryka.org Wiadomości Egipt: Koptowie żegnają Szenudę III

Tysiące wiernych żegnało podczas specjalnego nabożeństwa w Kairze Szenudę III, zwierzchnika Kościoła koptyjskiego – najliczniejszej w Egipcie społeczności chrześcijan, do której należy 6-10% Egipcjan.

Szenuda III (właściwie Nazir Gajed), którego oficjalny tytuł to Papież Aleksandrii i Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, zmarł w sobotę w wieku 88 lat. Kierował Kościołem koptyjskim, jednym z najstarszych na Wschodzie, od 1971 roku.

Tysiące Koptów gromadziło się w sobotę i w niedzielę rano w długich kolejkach do katedry, w której ciało Szenudy najpierw wystawiono w trumnie, a następne upozowano na ceremonialnym tronie, ubrane w haftowane, czerwono-złote szaty i ze złotą infułą na głowie.

Z całego świata do Egiptu przybywają koptyjscy duchowni, aby wziąć udział w pogrzebie patriarchy we wtorek. Po oficjalnym nabożeństwie pogrzebowym zostanie pogrzebany na terenie klasztoru w Wadi an-Natrun, na północy Egiptu.

Kondolencje z powodu śmierci patriarchy złożył m.in. prezydent USA Barack Obama, a papież Benedykt XVI zapewnił o modlitwie w intencji duchownego.

maru

 Dokument bez tytułu