Egipt chce powrotu zabytków

afryka.org Wiadomości Egipt chce powrotu zabytków

Egipt będzie domagał się zwrotu najbardziej cennych zabytków starożytności takich jak Kamień z Rosetty czy popiersie Neferitii. Jeszcze w tym tygodniu egipskie ministerstwo spraw zagranicznych wyśle w tej sprawie oficjalną prośbę do muzeów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Poinformował o tym naczelny archeolog Egiptu, Zahi Hawass, znany z tego, że już wcześniej domagał się bezwarunkowego zwrotu starożytnych zabytków. Jednak pismo z ministerstwa jest bardziej stonowane i wnioskuje o ich wypożyczenie na potrzeby wystawy organizowanej przy okazji otwarcia Muzeum Egipskiego w pobliżu piramid w Gizie, które będzie miało miejsce w 2011 roku.

W tej sprawie Egipt zgłosi się do paryskiego Luwru, londyńskiego British Musem, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie i dwóch niemieckich muzeów. Jeden z zabytków, o których wypożyczenie zabiegają Egipcjanie jest Kamień z Rosetty. Jego odkrycie umożliwiło odczytanie pisma hieroglificznego. Obecnie znajduje się w zbiorach British Museum.

Rzeczniczka British Museum, Hannah Boulton, nie chciała powiedzieć czy muzeum wyrazi zgodę na wypożyczenie Kamienia z Rosetty. Poinformowała, że dopiero po otrzymaniu oficjalnej prośby muzeum rozważy taką możliwość. W 2003 roku British Museum opublikowało swoje stanowisko w sprawie użyczania eksponatów do krajów ich pochodzenia, w którym możemy przeczytać – „Brak cennych eksponatów w muzeum prowadzi do spadku liczby osób odwiedzających nawet o 5 milionów rocznie". Dlatego należy przypuszczać, że odpowiedź będzie odmowna.

Z kolei niemiecki minister kultury Bernd Neumann już zapowiedział, że znajdujące się w berlińskim muzeum popiersie Nefertiti jest zbyt delikatne, aby wypożyczać je innej placówce muzealnej.

Nie zniechęca to Hawassa. Poza kamieniem i popiersiem Nefertiti chce on zwrotu m.in. Zodiaku z Dendery – obecnie w Luwrze, statuy Hemiunu – teraz w Hildesheim czy też popiersie Anchhafa, budowniczego piramidy Chefrena – dziś w Bostonie.

(ps, cairolive)

 Dokument bez tytułu