Egipska policja strzela do imigrantów

afryka.org Wiadomości Egipska policja strzela do imigrantów

Kiedy grupa dziesięciu afrykańskich imigrantów, próbowała nielegalnie przekroczyć granicę z Izraelem, na Półwyspie Synaj, egipska policja otworzyła do nich ogień. Incydent miał miejsce w ostatnią sobotę.

Strzały z broni nie powstrzymały wszystkich uciekinierów. Sześć osób dotarło do Izraela, a pozostałe cztery zostały schwytane. Według ustaleń policji cała czwórka zatrzymanych to Erytrejczycy. Wśród pozostałej szóstki znalazło się trzech ludzi z Erytrei, jedna z Sudanu i jedna z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Z pierwszych zeznań złożonych w areszcie wynika, że uciekinierzy zapłacili 1000 dolarów amerykańskich dla osoby, która obiecała doprowadzić ich do izraelskiej granicy. Coraz częściej dochodzi do prób jej sforsowania. Nielegalni imigranci szukają innych, lepszych niż Egipt, w którym nie ma pracy, miejsc schronienia. Jednym z nich jest Izrael, do którego próbowało się wedrzeć już 2800 imigrantów – w ciągu kilku ostatnich lat – głównie z Afryki.

Izrael zawarł niedawno porozumienie z Egiptem, na mocy którego, Kair ma jeszcze bardziej uszczelnić swoją granicę, aby zatrzymać falę migrujących Afrykańczyków.

(kofi)

 Dokument bez tytułu