Egipscy chrześcijanie prześladowani w swojej ojczyźnie

afryka.org Wiadomości Egipscy chrześcijanie prześladowani w swojej ojczyźnie

Egipskie władze aresztowały 13 chrześcijan za prowadzenie zbiórki funduszy na odbudowę kościoła bez ważnego zezwolenia. Wszyscy zatrzymani pracują w kościele w Asjucie. Zbierali pieniądze na świątynię, znajdującą się w mieście Saqulta.

Aresztowanie nastąpiło po tym, jak policja otrzymała sygnał o grupie osób, pytających o lokalizację kościoła. W obawie przed zamachem terrorystycznym – takie jest oficjalne usprawiedliwienie –  policjanci otoczyli świątynię i ujęli 8 mężczyzn i 5 kobiet. Po przesłuchaniu zatrzymanych okazało się, że nie są oni terrorystami. Jednak cała trzynastka została w areszcie, ponieważ postawiono jej zarzut nielegalnej zbiórki pieniędzy.

Służby bezpieczeństwa w Egipcie tłumaczą swoją nadgorliwość eskalacją przemocy na tle religijnym, pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Chrześcijanie, którzy po islamizacji i arabizacji Egiptu stanowią około 10 procent w kraju zamieszkanym przez 76 milionów ludzi, narzekają na systematyczną dyskryminację i prześladowania ze strony muzułmańskiej większości. Do 2005 roku nie mogli nawet swobodnie odbudowywać i restaurować swoich świątyń.

(lumi)

 Dokument bez tytułu