Dziesięć razy więcej HIV wśród gejów

afryka.org Wiadomości Dziesięć razy więcej HIV wśród gejów

Według wyników badań opublikowanych przez pismo medyczne “Lancet” liczba osób zakażonych wirusem HIV wśród gejów w Afryce jest dziesięć razy większa niż wśród mężczyzn heteroseksualnych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie ustalili, że wysoka liczba zarażonych gejów jest wynikiem ich izolacji i wykluczenia ze społeczeństwa. Główną przyczyną tego wykluczenia jest brak akceptacji dla preferencji homoseksualnych wśród heteroseksualnych Afrykanów. Uważają oni homoseksualizm za zjawisko godne potępienia. Dlatego wielu homoseksualistów ukrywa fakt, że są gejami, i żyją w związkach z kobietami. Nie rezygnują jednak z utrzymywania homoseksualnych relacji.

Sytuację pogarsza postawa samych gejów. Zdaniem autorów badań na temat homoseksualistów w Afryce, ryzykują znacznie więcej, często pracując jako prostytutki, maja wielu partnerów i bardzo często przyjmują dożylnie narkotyki. Okazuje się też, że wielu afrykańskich gejów, których przebadali naukowcy z Oksfordu nie widzi potrzeby w zabezpieczaniu się w czasie seksu z innym mężczyzną. Wynika to z powszechnego wśród afrykańskich gejów przekonania, że HIV można zarazić się tylko w czasie stosunku seksualnego z kobietą.

ostro

 Dokument bez tytułu