Dzień Bohatera

afryka.org Wiadomości Dzień Bohatera

20 stycznia w Gwinei Bissau jest obchodzony jako Dzień Bohatera. Dzień upamiętnia Amilcara Cabrala, gwinejskiego pisarza i piewcę niepodległości.

Cabral urodził się w Gwinei-Bissau, w 1924 roku, jednak jego rodzice pochodzili z Wysp Zielonego Przylądka. Już jako student w Lizbonie, stolicy Portugalii, która rządziła Bissau, stworzył studencki ruch na rzecz nacjonalizmu afrykańskiego. Kiedy wrócił do Afryki, w latach 50-tych, zaczął na miejscu tworzenie ruchów niepodległościowych.

Był jednym z założycieli PAIGC – Partido Africano da Independencia da Guiné e Cabo Verd, czyli Afrykańska Partia Na Rzecz Niepodległości Gwinei i Wysp Zielonego Przylądka. Współpracował również z Agostinho Neto przy tworzeniu partii wyzwolenia Angoli.

W 1962 roku rozpoczął konflikt zbrojny z Portugalczykami, aby przywrócić niepodległość Gwinei i Wyspom Zielonego Przylądka. W 1972 roku utworzył zgromadzenie narodowe, które przygotowało kraj do niepodległości. Niestety 20 stycznia 1973 roku został zamordowany przez swojego byłego współpracownika i portugalskich agentów działających w PAIGC.

(mj)

 Dokument bez tytułu