Zanim w Sali Kongresowej i w namiocie festiwalowym 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur pojawią się muzyczne gwiazdy z całego świata, swój koncert dadzą polskie i afrykańskie dzieci. Impreza zatytułowana Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur odbędzie się 13 września o godz. 11.00 w warszawskim Teatrze Lalka.
Maria Pomianowska – pomysłodawczyni koncertu, muzyk, etnomuzykolog i pedagog – kieruje się przy jego organizacji potrzebą edukacji przez sztukę, twierdząc, że świadomą publiczność powinno się kształcić od najmłodszych lat. Podkreśla również, że poprzez zainteresowanie sztuką, w tym muzyką, tańcem czy teatrem dzieci nabywają umiejętność kreowania rzeczywistości. Uczą się tworzyć oraz w niezwykle wrażliwy sposób odbierać rzeczywistość. Te umiejętności okazują się przydatne w życiu dorosłym – dzieci pobudzone do kreatywnego działania stają się potem dobrymi biznesmenami, naukowcami itd.
Wspólny projekt polsko-afrykański z udziałem dzieci to w istocie prosta informacja na temat uniwersalnego języka muzyki. – Jest to próba spotkania się i odnalezienia wspólnej radości tworzenia oraz przełamywania międzykulturowych barier. Dzieci uczone otwarcia na inne sposoby myślenia o świecie, pozbawione uprzedzeń rasowych nie mają większego problemu z nawiązywaniem dobrych relacji z ludźmi, także z tymi z odległych kultur – twierdzi Pomianowska.
Na scenie Teatru Lalka dzieci z Burkiny Faso zaprezentują własne piosenki, tańce i grę na instrumentach takich jak balafony, kory i bębny djembe. Do Polski przyjadą z profesjonalnym muzykiem, który w swoim kraju wybrał tę uzdolnioną grupkę spośród dzieci w wieku szkolnym. Na scenie pojawią się również z własnym repertuarem ich rówieśnicy z Polski, występujący na co dzień w kilku różnych zespołach folkowych.
Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur chcą nauczyć najmłodszą warszawską publiczność polskich i afrykańskich rytmów, chcą też pokazać, że wspólny taniec i spędzanie wolnego czasu razem – będące stałym elementem kultury afrykańskiej – można zaszczepić w Polsce.
Alicja Leszczyńska
Bilety na wydarzenie w cenie 10 zł dostępne w kasie Stołecznej Estrady (22) 849 68 84, bilety@estrada.com.pl, czynne pon-pt 8.00-16.00).