#działamydalej | O Afryce, o Polsce, INACZEJ

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf #działamydalej | O Afryce, o Polsce, INACZEJ

Afrykanie mieszkający w Polsce, to nie tylko ta fala imigrantów drugiej polowy  lat 90., która dotarła nad Wisłę w drodze na Zachód. Cześć tych ludzi została tutaj. Jest natomiast cała rzesza studentów oraz absolwentów różnych uczelni, która dobrze zna język polski i przede wszystkim ma świetne rozeznanie co do realiów Tu (w Polsce) i Tam (w Afryce). Warto sięgać w różnych projektach po to bogactwo. W jaki sposób? Właśnie zapraszając Afrykanów mieszkających w Polsce tam, gdzie mowa jest o Afryce.

Poznanie drugiego człowieka, więc i jego kultury  to trenowanie otwartości oraz kwestionowanie stereotypów.  Ten wysiłek ma doprowadzić do uwrażliwiania na różnice i do wzajemnego szacunku, co jest warunkiem jakiejkolwiek współpracy między ludźmi.

W większości kultur świata, zwyczaj powitania jest ważną częścią tradycji. Gdy obcy dociera do nowego miejsca, gospodarz go przywita, potem następuje wymiana zdań. Takie wartości promuje i prezentuje od lat Fundacja Afryka Inaczej.

Te podcasty są  spotkaniem, miejscem wymiany opinii o kwestiach dotyczących Afrykanów i Polaków. Będzie o poprawności politycznej, o języku w przestrzeni publicznej, o granicach żartu, o tym dlaczego Egipt jest, w oczach wielu naukowców, częścią Bliskiego Wschodu a nie Afryki, jak dziennikarze piszą o Afryce, dlaczego Afryka nie jest czarnym lądem, tylko lądem.

Będzie o tym, dlaczego polski biznes trzyma się z dala od Afryki.

Będziemy rozmawiać o tym, że na kontynencie afrykańskim jest tyle samo telefonów komórkowych, co mieszkańców UE. O tym , że Afryka nie jest krajem, tylko zbiorem 54 krajów…

Całkiem niedawno, zadano mi pytanie jak się czuję w Polsce. Ja tutaj czuje się świetnie. A to dlatego, że poznałem i miejsce i ludzi. Kiedy mówię o miejscu, mam na myśli historię Polski oraz język polski. Namawiam znajomych z Afryki, ogólnie obcokrajowców, aby inwestowali swój czas i nauczyli się języka polskiego. Warto poznać miejsce, które wybraliśmy. Gdziekolwiek jest człowiek, kiedy dochodzi do kłótni nawet, lepiej to robić w języku miejscowym.

Zapraszam wszystkich do interakcji na naszym fundacyjnym kanale. Zostawiajcie konstruktywne komentarze.

Mamadou Diouf

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu

 Dokument bez tytułu