#działamydalej | O Afryce, o Polsce, INACZEJ

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf #działamydalej | O Afryce, o Polsce, INACZEJ

Afrykanie mieszkający w Polsce, to nie tylko ta fala imigrantów drugiej polowy  lat 90., która dotarła nad Wisłę w drodze na Zachód. Cześć tych ludzi została tutaj. Jest natomiast cała rzesza studentów oraz absolwentów różnych uczelni, która dobrze zna język polski i przede wszystkim ma świetne rozeznanie co do realiów Tu (w Polsce) i Tam (w Afryce). Warto sięgać w różnych projektach po to bogactwo. W jaki sposób? Właśnie zapraszając Afrykanów mieszkających w Polsce tam, gdzie mowa jest o Afryce.

Poznanie drugiego człowieka, więc i jego kultury  to trenowanie otwartości oraz kwestionowanie stereotypów.  Ten wysiłek ma doprowadzić do uwrażliwiania na różnice i do wzajemnego szacunku, co jest warunkiem jakiejkolwiek współpracy między ludźmi.

W większości kultur świata, zwyczaj powitania jest ważną częścią tradycji. Gdy obcy dociera do nowego miejsca, gospodarz go przywita, potem następuje wymiana zdań. Takie wartości promuje i prezentuje od lat Fundacja Afryka Inaczej.

Te podcasty są  spotkaniem, miejscem wymiany opinii o kwestiach dotyczących Afrykanów i Polaków. Będzie o poprawności politycznej, o języku w przestrzeni publicznej, o granicach żartu, o tym dlaczego Egipt jest, w oczach wielu naukowców, częścią Bliskiego Wschodu a nie Afryki, jak dziennikarze piszą o Afryce, dlaczego Afryka nie jest czarnym lądem, tylko lądem.

Będzie o tym, dlaczego polski biznes trzyma się z dala od Afryki.

Będziemy rozmawiać o tym, że na kontynencie afrykańskim jest tyle samo telefonów komórkowych, co mieszkańców UE. O tym , że Afryka nie jest krajem, tylko zbiorem 54 krajów…

Całkiem niedawno, zadano mi pytanie jak się czuję w Polsce. Ja tutaj czuje się świetnie. A to dlatego, że poznałem i miejsce i ludzi. Kiedy mówię o miejscu, mam na myśli historię Polski oraz język polski. Namawiam znajomych z Afryki, ogólnie obcokrajowców, aby inwestowali swój czas i nauczyli się języka polskiego. Warto poznać miejsce, które wybraliśmy. Gdziekolwiek jest człowiek, kiedy dochodzi do kłótni nawet, lepiej to robić w języku miejscowym.

Zapraszam wszystkich do interakcji na naszym fundacyjnym kanale. Zostawiajcie konstruktywne komentarze.

Mamadou Diouf

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Dokument bez tytułu