Druga tura wyłoni prezydenta

afryka.org Wiadomości Druga tura wyłoni prezydenta

Mauretańczycy wybierali w niedzielę swojego prezydenta.

W niedzielę ponad milion Mauretańczyków zagłosowało w drugiej turze wyborów. Od dnia uzyskania niepodległości w 1960 roku wszyscy prezydenci Mauretanii zdobywali władzę dzięki zamachom stanu albo sfałszowanym wyborom.

Obydwaj kandydaci, którzy spotkali się w drugiej turze wborów są w tym samym wieku i pochodzą z tej samej gupy społecznej. Obydwaj byli również ministrami.

Sidi Ould Cheikh Abdallahi ma 69 lat. W pierwszej turze 11 marca, otrzymał większość, 25 % głosów. Popierają go ludzie związani z poprzednim prezydentem, sprzed zamachu stanu. Reklamuje się jako "pewny prezydent".

Drugim kandydatem jest Ahmed Ould Daddah, który był przeciwnikiem ostatniego prezydenta. Przegrał juz dwukrotnie w wyborach w 1992 i 2003 roku, które uważa za sfałszowane. Jest za zmianą, która miałaby "odwrócić kartę historii".

Nowo wybrany prezydent zastąpi Ely Ould Mohameda Valla, który dokonał zamachu stanu w 2005 roku, nie kandydował jednak w wyborach, aby zagwarantować ich demokratyczny charakter. Nowy prezydent obejmie swoje stanowisko 19 kwietnia.

(mj)

 Dokument bez tytułu