Drogba

afryka.org Wiadomości Sport Drogba

Zawrotną karierę zawdzięcza emigracji do Francji gdy miał 5 lat i gdzie podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt w wieku 18 lat z Le Mans UC72. Również wujek zawodnika miał znaczący wpływ na rozwój piłkarza. Michel Goba, bo o nim mowa, również był napastnikiem ale w przeciwieństwie do swojego siostrzeńca nie zagrał wyżej niż 2. liga francuska.

Znany bardziej jako Didier Drogba reprezentant i kapitan Wybrzeża Kości Słoniowej. Urodzony 11 marca 1978 roku w Abidżanie..

Zawrotną karierę zawdzięcza emigracji do Francji gdy miał 5 lat i gdzie podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt w wieku 18 lat z Le Mans UC72. Również wujek zawodnika miał znaczący wpływ na rozwój piłkarza. Michel Goba, bo o nim mowa, również był napastnikiem ale w przeciwieństwie do swojego siostrzeńca nie zagrał wyżej niż 2 liga francuska.

Drogba po 4 latach spędzonych w Mans gdzie w 62 oficjalnych występach strzelił 11 bramek, przeniósł się do innego francuskiego klubu EA Guingamp. Jeden sezon spędzony w klubie z zachodniej Francji wystarczył aby przekonać do siebie nie tylko włodarzy Olympique Marsylia, do którego to klubu trafił dzięki strzeleniu 20 bramek w 45 spotkaniach, ale również samego Jose Mourinho, który w tamtym okresie trenował z sukcesami F.C. Porto. W Marsylii Didier zasmakował wielkiej piłki uczestnicząc ze swoim zespołem w Lidze Mistrzów. Dobrymi występami i efektowną grą niebojący się żadnego obrońcy zawodnik ponownie zwrócił na siebie uwagę Mourinho który jako nowy menedżer Chelsea Londyn dzięki pieniądzom inwestowanym w klub przez Romana Abramowicza nie miał żadnych problemów z wykupieniem karty zawodniczej piłkarza. Dobrą postawę dostrzegli też na jego kontynencie gdzie został wybrany drugim piłkarzem Afryki plasując się tuż za Samuelem Eto’o. W lecie 2004 roku zasilił drużynę z zachodniego Londynu za niebagatelną kwotę 24mln funtów (36 mln euro). Marsylczycy zrobili wtedy interes życia, rok wcześniej za jego przejście z Guingamp zapłacili tylko 3,3mln funtów.

Pierwszy sezon w nowych barwach i pierwsze mistrzostwo kraju, będące jednocześniej pierwszym triumfem “The Blues” w ligowych rozgrywkach od 50 lat.

Twardo walczący zawodnik od razu stał się ulubieńcem kibiców Niebieskich. W kolejnym sezonie obronili prymat w kraju a w 2007 dołożył do swojej kolekcji medal za wygranie najstarszych piłkarskich rozgrywek świata, Pucharu Anglii.

Rok 2007 indywidualnie również należał do Drogby. Zdobył tytuł najlepszego piłkarza Afryki ale przez skandal związany z niestawieniem się na ceremonii rozdania nagród, przesunięto go na 2 miejsce a nagrodę wręczono Frederickowi Kanoute.

W ciągu 6 lat gry w Chelsea zdobył dla klubu ponad 100 bramek potrzebując na to prawie 180 spotkań.
W reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej gra już 8 lat. Zadebiutował spotkaniem z RPA a pierwszą bramkę strzelił pół roku później kameruńskiemu bramkarzowi. Od tamtej pory reprezentował swój kraj 67 razy i aż 44 razy udało mu się pokonywać golkiperów rywali.

Dzięki skutecznej grze swojego najlepszego napastnika reprezentacja Słoni po raz pierwszy w historii awansowała do światowego championatu w 2006 w Niemczech. Niestety trudna grupa, w której oprócz WKS i Serbii i Czarnogóry znalazły się reprezentacje Holandii i Argentyny, była nie do przejścia dla nowicjuszy. W 2010 roku grać będą na “swoim” terenie, tegoroczne mistrzostwa odbywają się w RPA i gracze oraz trener Wybrzeża Vahid Halihodzić nie ukrywają że ich celem jest wyjście z grupy, po raz kolejny bardzo trudnej, bo z Brazylią i Portugalią.

Karcz Łukasz

 Dokument bez tytułu