Dove się popisał

afryka.org Wiadomości Dove się popisał

W brytyjskich mediach zawrzało po tym, jak w reklamie kremu do mycia ciała marki Dove, pojawiła się aluzja do wybielania skóry, powiązana z trzema kobietami, czarną, latynoską i białą.

Nowy środek Dove ma w myśl reklamy pomóc w oczyszczeniu (wybieleniu) skóry w tydzień. Jego reklama wydaje się wołać do odbiorcy, „wymyjemy nawet najbrudniejszą skórę”. Złudzeń nie pozostawia nawet ustawienie samych kobiet – czarna kobieta stoi po stronie z napisem przed, ta o latynoskiej urodzie pośrodku, a biała już po wybieleniu.

Dove broni jednak reklamy i twierdzi, że nie ma w niej mowy o rasizmie. Zresztą co innego ma zrobić, skoro wydał ogromne sumy na kreację reklamową i działania związane z jej promocją. Do błędu przyznać się w takiej sytuacji nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli jest się wielką korporacją. Przeprosić, jak się okazuje, jeszcze trudniej.

Czy taka reklama pojawi się w Polsce? Miejmy nadzieję, że Unilever nie dołączy do nagannego trendu wybielania skóry, który zainicjował „Mały gość niedzielny”, wkładając w usta czarnego dziecka słowa: „Szkoda, że modlitwa nie wybiela skóry”.

mm

 Dokument bez tytułu