Doc Review: Hotel Sahara

afryka.org Kultura Film Doc Review: Hotel Sahara

Afrykańskie miasta na ogół tętnią życiem. Ale nie Nouadhibou w Mauretanii, które kamera pokazuje w sennych, statycznych, a zarazem pięknych ujęciach. Sprawiają one wrażenie, że życie zastygło tu w bezruchu i ciągłym oczekiwaniu. Towarzysząca obrazom leniwa gitarowa muzyka w niczym nie przypomina radosnych afrykańskich rytmów.

Pewnie w Europie mało kto wie, że wciśnięte pomiędzy Saharę a Atlantyk Nouadhibou to niewidoczna granica Afryki z Europą, najważniejsze miejsce na mapie dla tysięcy ludzi przybywających tu z pobliskich krajów, których łączy wspólne marzenie o lepszym jutrze. A lepsze jutro dla wszystkich ma to samo, niekwestionowane imię: Europa.

Hotel Sahara to miejsce, w którym splatają się nadzieje, oczekiwania, niespełnione marzenia, strach przed rozczarowaniem najbliższych, stan dosłownej i duchowej bezdomności, prowizoryczne życie oraz przyjazdy – częstsze niż odjazdy – a zarazem stagnacja. To przede wszystkim niezwykła metafora życia “pomiędzy” – pomiędzy przeszłością a przyszłością, piekłem a rajem, punktem wyjścia a celem podróży.

Widzimy poruszające portrety ludzi, którzy kryją się za za liczbami przerażających statystyk, a których niewyraźne sylwetki widujemy czasem w telewizyjnych ujęciach przeładowanych łodzi. Poznamy historie ludzi, którzy utknęli w niekończącym się oczekiwaniu, w mieście, w którym czas wydaje się stać w miejscu. Ten jednak bezlitośnie płynie nadal, pozostawiając ślad na zmęczonych twarzach uciekinierów. Tylko marzenia pozostają niezmienne. Bowiem marzenia to jedyne, co im zostało.To film o wszystkich, którzy wyruszyli w podróż, ale jeszcze nie dotarli do celu. A im dłużej tkwią w zawieszeniu, tym uporczywiej powraca pytanie – czy kiedykolwiek dotrą? To również film o wytrwałości i o tych, którzy nie wierzą sceptykom, że lepsze jutro było wczoraj. W końcu niektórym się przecież udaje.

Hotel Sahara /Hotel Sahara

Reżyseria /Directed by: Bettina Haasen
Produkcja /Production: Gebrueder Beetz Filmproduktion Berlin, Niemcy /Germany 2008
85 min

Wybrane festiwale /selected festivals:
2009 – Visions du Réel International Film Festival, Nyon

Więcej na www.docreview.pl

 Dokument bez tytułu