Doc Film 2011: Krew w twoim telefonie

afryka.org Kultura Film Doc Film 2011: Krew w twoim telefonie

Sprawdź czy twój telefon zabija… Obejrzyj film “Krew w twoim telefonie”, który zostanie pokazany na tegorocznym festiwalu Planete Doc Film Festival. Nasza Fundacja jest po raz kolejny partnerem tego ważnego filmowego wydarzenia.

Czy rzeczywiście wiemy, co kryje w sobie nasz telefon? Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo. Ten kraj, który posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono.

Film ze szczegółową drobiazgowością i wnikliwością pokazuje największą, i tym samym pochłaniającą najwięcej ofiar, kopalnię w Bisie. To właśnie tutaj wydobywany jest minerał, wykorzystywany potem do produkcji szerokiej gamy sprzętu elektronicznego, w tym również telefonów komórkowych. To tutaj również najczęściej zdarzają się wypadki osunięcia ziemi, w których ludzie masowo giną, żywcem grzebani w ziemi. Nikt nie zwraca na to szczególnej uwagi, ani tym bardziej nie reaguje. W kopalni szerzą się również i inne problemy. Bieda, niedożywienie, prostytucja nieletnich dziewcząt, nielegalna praca dzieci, a także brak praw i ochrony pracowników – to chleb powszedni w tym miejscu. Co gorsza, całkowity dochód z tego drastycznego w skutkach interesu przeznaczany jest na finansowanie wojny domowej w Kongo. Wobec tego faktu, oficjalnie potwierdzonego w 2008 roku, w raporcie grupy ekspertów Unii Europejskiej, również nikt nie protestuje, choć o raporcie wiedzą najwięksi operatorzy na rynku telefonii komórkowej.

Film jest próbą otwarcia oczu na to, co dzieje się obecnie w Kongo: na nielegalny, niemoralny i tragiczny w skutkach przemysł wydobywczy, w którym tak naprawdę uczestniczą wszyscy, którzy korzystają z telefonów komórkowych.

KREW W TWOIM TELEFONIE
(Blood in the mobile)
Reżyseria/Directed by: Frank Piasecki Poulsen
Zdjęcia/Cinematography by: Lars Skree, Frank Piasecki Poulsen, Adam Wallensten
Producent/Production: Kristian Eidnes Andersen
Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards: 2010 – MFF Amsterdam/IDFA.
Niemcy, Dania/Germany, Denmark, 2010,
82 min.

 Dokument bez tytułu